11 Eylül’ün yıl dönümünde Trump’tan Taliban’a gözdağı

ABD Yöneticisi Donald Trump, ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon), terör örgütü El Esas’ın 11 Eylül 2001’de New York’taki Yerküre Ticaret Merkezine (İkiz Kuleler) ve Pentagon’a yaptığı terör ataklarında hayatını kaybedenler için düzenlenen merasime katıldı.

Trump çifti, Pentagon’daki merasimden evvel Beyaz Saray’daki hürmet duruşu merasimine de katıldı.

Bu merasimin akabinde Virginia’daki Pentagon binasına hareket eden Trump, buradaki 11 Eylül Anıtı’na çelenk bıraktı.

Pentagon’daki merasime, Yönetici Trump ve eşi Melanie Trump’ın yanı sıra Savunma Bakanı Mark Esper, Genelkurmay Lideri Orgeneral Joseph Dunford, akınlarda hayatını kaybedenlerin yakınları ve çok sayıda kumandan katıldı.

“TALİBAN SALDIRIYI GÜÇ GÖSTERİSİ OLARAK KULLANACAĞINI DÜŞÜNDÜ” 

Trump merasimde yaptığı konuşmada, 11 Eylül 2001 sabahı New York’taki ofisinden 2. uçağın İkiz Kuleler’e çarptığını gördüğünü belirterek, “İşte o anda yerkürenin değişeceğini fark ettim.” tabirini kullandı.

Taliban ile hafta sonu yapılması planlanan barış görüşmelerini, Taliban’ın Afganistan’daki akınlarının akabinde iptal ettiğini anımsatan Trump, “Bu saldırıyı güç gösterisi olarak kullanacaklarını düşündüler fakat aslında gösterdikleri tek şey merhametsiz bir zayıflıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Son günlerde Taliban’a yönelik taarruzlarını daha evvel hiç olmadığı kadar sertleştirdiklerinin ve bu taarruzlara devam edeceklerinin altını çizen Trump, şöyle konuştu:

“Her ne sebeple olursa olsun şayet devletimize geri gelirlerse, onların olduğu noktaya sarfiyat ve ABD’nin daha evvel hiç kullanmadığı kadar güç kullanırız. Nükleer güçten bahsetmiyorum bile. Onlara olacakları daha evvel hiç görmemiş olurlar. Yerküre üzerindeki hiçbir düşman, Amerikan silahlı kuvvetlerinin büyüyen yeteneği, gücü ve kudretiyle uzunluk ölçüşemez.”

11 EYLÜL’DE NE OLMUŞTU?

ABD’de 11 Eylül 2001’deki terör ataklarında, 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler’e çarpmıştı. Kaçırılan bir öteki uçak başşehir Washington’da Pentagon’u gaye alırken, dördüncü uçak ise F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kuleler’de 2 bin 606 kişi, Pentagon’da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda ise 246 kişi hayatını kaybetmişti. Ataklarda, 19 teröristle yekun meyyit sayısı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı.

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül akınlarının akabinde eski ABD Yöneticisi George W. Bush, Afganistan ve Irak’a girme kararı almış, Beyaz Saray’ın Orta Doğu’daki savaş yanlısı siyaseti büyük reaksiyonlara neden olmuştu.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*