AB devletlerinden İran’a ihtar

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları mevzuya ait ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA), son raporunda Natanz nükleer tesislerine gelişmiş santrifüjler inşa edildiğini teyit ettiği haberi paylaşıldı.

Fransa, Almanya, İngiltere dışişleri bakanları ve AB Yüksek Temsilcisi’nin bu gelişmeden derin kaygı duyduğu aktarılan açıklamada, “ABD’nin 2018 mayısından bu yana uyguladığı yaptırımlar ve İran’ın ittifakın temel yükümlülüklerini noktasına getirmeme kararı sonrasında, nükleer mutabakatın çözülme riskinden telaş duyuyoruz.” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, son gelişmelerin gerginliği azaltmak ve diyaloğu tekrar inşa etmek için diplomatik teşebbüslerin ehemmiyetini tekrar ortaya koyduğu belirtildi.

İran’ın nükleer muahededen kaynaklanan yükümlülüklerine makul olmayan faaliyetlerden kaçınması istenen açıklamada, İran idaresi, nükleer faaliyetlerin teftişine ait bahislerde UAEA ile işbirliği yapmaya davet edildi.

İRAN’IN FAALİYETLERİ

İran Atom Kuvveti Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, geçen hafta yaptığı açıklamada, memleketinin nükleer ittifaktaki taahhütlerini azaltma sürecinin üçüncü aşamasına başladığını belirtmişti.

Kemalvendi, araştırma ve geliştirme konusundaki sınırlamaları kaldırmaya başladıklarını aktararak, “Bu aşamada çok daha gelişmiş santrifüjler kullanacağız. Başka tarafın kelamlarını bölgesine getirmesi durumunda tüm bu adımlardan arkaya dönüş olacaktır. Gereksinimlerimiz doğrultusunda araştırma ve geliştirme için yeni santrifüjler geliştireceğiz.” sözlerini kullanmıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*