AB vatandaşlarının birliğe inancı zayıflıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi memleketlerin vatandaşlarının yüzde 40’ı, birliğin 10-20 yıllık vade zarfında dağılabileceğine inanıyor.

Brüksel merkezli niyet kuruluşu Avrupa Dış Alakalar Kurulunun (ECFR), 14 AB devletinde 60 bin şahısla gerçekleştirdiği anket sonuçları, “Güçlü Bir Avrupa Dış Siyaseti’ne Ağır Destek- Kişilere İstediklerini Verin” başlıklı bir raporla açıklandı.

Ankete nazaran, AB vatandaşları “daha tehlikeli ve yarışma dolu” bir yerkürede, güçlü ve koordinasyonlu bir AB dış siyasetini destekliyor.

AB’nin “jeopolitik” bir aktöre dönüşmesini isteyen iştirakçiler, tıpkı devranda yetkililerin vatandaşın sesine daha ziyade kulak vermesini talep ediyor.

Anket iştirakçileri birebir vakitte AB’nin artık “ABD’nin sağladığı güvenlik teminatına” bel bağlamaması gerektiğini savunuyor.

“10-20 YIL İÇİNDE DAĞILABİLİR”

Iktisat, eşitsizlik ve güvenlik tehditleri üzere bahislerde tasaları bulunan iştirakçilerin üçte biri, üye memleketler arasında çatışma çıkabileceğine ihtimal veriyor.

Vesair taraftan iştirakçilerin yüzde 40’ı AB’nin 10-20 yıl içinde dağılabileceğini düşünüyor.

Iştirakçiler, AB’nin dağılması durumunda en büyük kaybın Çin, Rusya ve ABD üzere global güçlere karşı birlikte hareket edememek olacağını tabir ediyor.

GENİŞLEMEYE DESTEK YOK

Anket iştirakçilerinin, “Gelecek periyotta kaç Garp Balkanlar memleketi AB’ye katılmalı?” sorusuna verdiği karşılık ise, birlik umumunda genişlemeye destek olmadığını ortaya koyuyor.

Iştirakçilerin Almanya’da yüzde 46, Avusturya’da yüzde 44, Fransa’da yüzde 42, Hollanda’da yüzde 40, Danimarka’da yüzde 37’si “hiçbir Garp Balkanlar ülkesinin” birliğe katılmasını istemiyor.

“AB, SURİYE SAVAŞINDA ZAYIF KALDI”

Dış siyaset ortamında AB’nin aktifliğine ait, Hollanda ve Danimarka’dakiler dışında tüm iştirakçiler, Avrupalı memleketlerin Suriye savaşında üzerine düşeni yapmadığına inanıyor.

Iştirakçiler bilhassa göç ve iklim değişimi hususlarında “AB düzeyinde” adım atılması gerektiğini savunuyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*