ABD idaresi 11 Eylül saldırısının faillerinden Suudi yetkilinin kimliğini paylaşacak

Amerikan basınının Adalet Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberlere nazaran ABD Lideri Donald Trump idaresi, 11 Eylül kurbanlarının ailelerinden gelen talep üzerine, hücumlarda rolü olduğu belirtilen Suudi yetkilinin ismini paylaşacak.

Bakanlık yetkilileri, kelam konusu kişinin kimliğinin şu anda kapalı kalacağını ve yalnızca kurban yakınlarının avukatları ile paylaşılacağını belirtti.

Fakat avukatların, bu haberlerin daha da geniş kitlelerle paylaşılmasını talep etme hakkı bulunuyor.

Laf konusu kararın ise Trump’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yakınlığı nedeniyle eleştirildiği bir devirde ve 11 Eylül hücumlarının 18. yıl dönümünden bir gün sonra gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

11 Eylül kurbanlarının aileleri, aylar evvel Lider Trump’a bir mektup göndermiş ve Suudi Arabistan’dan suçlularla ilgili haber istenmesini ve hesap sorulmasını talep etmişti.

11 EYLÜL’DE NE OLMUŞTU?

ABD’de 11 Eylül 2001’deki terör ataklarında, 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler’e çarpmıştı. Kaçırılan bir vesair uçak başşehir Washington’da Pentagon’u gaye alırken, dördüncü uçak ise F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kuleler’de 2 bin 606 kişi, Pentagon’da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda ise 246 kişi hayatını kaybetmişti. Ataklarda, 19 teröristle yekun meyyit sayısı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı.

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül ataklarının akabinde eski ABD Lideri George W. Bush, Afganistan ve Irak’a girme kararı almış, Beyaz Saray’ın Orta Doğu’daki savaş yanlısı siyaseti büyük reaksiyonlara neden olmuştu.

GÖRÜNTÜ HABER: TRUMP: 11 EYLÜL’Ü KİMİN YAPTIĞINI BİLİYORUM

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*