ABD: İran Esad rejimine petrol sattı

ABD, İran’a ilişkin Adrian Darya 1 isimli petrol tankerinin, Suriye’ye petrol taşıdığına dair kanıtları olduğunu belirtti. Yaklaşık altı hafta boyunca Cebelitarık idaresi tarafından tutulan tankerin hareketine müsaade verilmiş, gelgelelim nereye gittiği belirlenememişti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, daha evvel de İngiltere’nin öne sürdüğü haber bir kere daha lisana getirildi. Beyaz Saray sözcüsü Morgan Ortafus bu mevzudaki soruya, “Evet, Tahran rejimi Suriye’ye petrol taşıdı” cevabını verdi.

ABD geçen Salı günü de Tahran idaresinin Suriye’ye petrol sattığını öne sürmüş gelgelelim bu mevzuyu teyit etmemişti.

Bu defa yapılan açıklamada, bu tarafta bir kanıt olup olmadığı sorusuna ise sözcü, “Olmasaydı, bunları söylemezdim” diye karşılık verdi.

İngiltere de geçen Çarşamba günü, İran’ın Adrian Darya 1 tankeri ile Şam rejimine petrol sattığını öne sürmüştü. İran’ın İngiltere elçisi de Twitter üzerinden mevzuya ait yaptığı açıklamada, petrolün rastgele bir memleket karasularında olmayan açık denizde, kişisel bir şirkete satıldığını ve milletlerarası hukukun ihlal edilmediğini yazmıştı.

2,1 milyon varil petrol taşıyan tanker Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık Özerk Idaresi tarafından yaz aylarında altı hafta boyunca alıkoyulmuştu. Tankerin alıkoyulmasına münasebet olarak Suriye’ye petrol taşıyarak memleketler arası yaptırımları delme kuşkusu gösterilmişti. Tanker, 19 Ağustos’ta özgür bırakıldıktan sonra bir mühlet sonra denizde konumu belirlenememişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*