ABD’den “BM’nin savaş suçu” raporuna karşılık

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Kişisel Temsilcisi Geir O. Pedersen, İsviçre‘deki BM Cenevre Ofisi’nde, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD’den üst seviye diplomatlarla istişare içtimasında bir araya geldi.

BM’nin “küçük grup” olarak isimlendirdiği devletlerle yaptığı içtimanın akabinde kısa açıklama yapan Pedersen, “New York’ta, Washington’da, Tahran’da, Ankara’da ve saf ki Moskova’daki Rus arkadaşlarımla yaptığım ağır müzakerelerin akabinde ‘küçük grup’ üyeleriyle de çok düzgün ve yapıcı istişareler yaptım.” dedi.

Pedersen, İdlib’deki sivillerin durumundan derin telaş duyduğunu vurgulayarak, Suriye’de Anayasa Komitesi’nin kurulması ve siyasi sürecin başlatılmasının ayrıyeten ehemmiyet arz ettiğini vurguladı.

Pedersen’in akabinde gazetecilerin önüne çıkan ABD’nin Suriye Kişisel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib’deki sivillere yönelik devam eden şiddetli taarruzlardan “herkesin dehşete düştüğünü” belirterek, “Bu (saldırılar) durmak zorunda.” dedi.

Jeffrey, Suriye’deki savaşta “askeri bir çözüme” bölge olmadığını ve memleketinin askeri bir tahlil olmaması için çalıştığını söyledi.

“O ENCÜMENIN BULGULARINI KABUL ETMİYORUZ”

ABD’nin Suriye’de savaş cürmü işlemiş olabileceği belirtilen ve dün yayımlanan BM raporuna ait AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Jeffrey, “Her askeri harekata son kademe ihtimam gösteriyoruz. O encümenin bulgularını kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

BM Bağımsız Memleketler arası Araştırma Encümeninin dün yayımladığı raporda, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyonun sivil gayelere yönelik hücumlarının savaş hataları kapsamına girebileceği vurgulanmıştı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sürdürdüğü hava akınlarında siviller ve askeri maksatları ayırmak için gerekli tedbirleri almadığının altı çizilen raporda, Komitenin koalisyon güçlerinin hücumlarını direkt askeri bir amaca yöneltmediğine dair makul münasebetleri olduğu tabir edilmişti.

Raporda, Suriye’deki ABD öncülüğündeki koalisyonun hava hücumlarının pek çok sivilin irtihaline yahut yaralanmasına neden olduğuna işaret edilerek, bu hücumların savaş günahları dahilinde olabileceği belirtilmişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*