ABD’den Suudi Arabistan’a nükleer koşulu

Perry’in 4 Eylül’de Suudi Arabistan’a nükleer teknoloji aktarımı konusunda ABD’nin korkularını içeren mektubunda, Riyad’ın seyreltilmiş uranyum zenginleştirme faaliyetine girmemesi koşuluyla ABD’den nükleer teknoloji alabileceği belirtildi.

Bloomberg’in ulaştığı mektubunda ABD’nin Atom Gücü Maddesine atıfta bulunan Perry, “123. Itilafın koşulları tıpkı vakitte krallığın uranyum zenginleştirme yahut tekrar sürece faaliyetinden feragat ettiğine dair vaadini de içermelidir.” ifadesini kulandı. 

Perry mektubunda ayrıyeten ABD idaresinin, nükleer reaktörlerin Suudi Arabistan’a satılması konusunda Güney Kore ile çalışmasına  müsaade vermeyeceğini de kaydetti. 

Güney Kore idaresi daha evvel Riyad’a nükleer reaktör satabileceğine yönelik niyetini ortaya koymuştu gelgelelim ABD kelam konusu reaktörlerin ABD teknolojisi içerdiği münasebeti ile bu teklife karşı çıkmıştı.

Suud Hükümdarı Selman bin Abdülaziz, 8 Eylül’de el-Falih’i hizmetten almış noktasına oğlu Prens Abdülaziz bin Selman’ı atamıştı.

ABD’li bakanın yeni mevkidaşı Prens bin Selman ile Viyana’da düzenlenen Milletlerarası Atom Kuvveti Ajansı içtiması kapsamında görüşmesi bekleniyordu gelgelelim Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco’nun iki tesisine yönelik taarruzdan ötürü Bakan bin Selman Viyana’ya gelememişti.

Perry mevzuyla ilgili Viyana’da yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’a nükleer teknolojinin verilmesinin UAEA’nın sıkı murakabesi ile mümkün olabileceğine vurgu yapmıştı. 

ABD, aralarından Westinghouse Electric’in de aralarında bulunduğu ABD şirketlerinin Suudi Arabistan’a nükleer teknoloji satması konusunda Riyad idaresi ile uzun bir müddettir müzakere yürütüyor. 

Öteki taraftan Kongre’deki değerli bir kesim Suudi Arabistan’a nükleer teknoloji verilmesi konusunda telaşlarını lisana getiriyor. 

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*