AB’den İngiltere’ye “ikna olmadık” bildirisi

Tusk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Brexit’e ait İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile iki telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Varadkar’a “İrlanda’nın külliyen arkasındayız” iletisi verdiğini belirten Tusk, “Johnson’a mesajım ise (Brexit müzakerelerine) Açığız gelgelelim hala ikna olmadık.” paylaşımında bulundu.

İngiltere, AB’ye reddedilen Brexit mutabakatındaki tartışmalı önlem hususunun Kuzey İrlanda’nın 2025’e kadar Birlik ile kişisel ilgi içinde kalmasını öngören düzenlemeyle değiştirilmesini teklif etmişti.

Johnson’ın “adil ve makul taviz” halinde nitelediği teklifte, Kuzey İrlanda’nın dolaysıyla da tüm Birleşik Krallık’ın belgisiz bir müddet ortak pazarda kalmasına yol açabilecek önlem unsurunun kaldırılması öngörülüyor.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Gelgelelim eski Başbakan May’in AB ile vardığı mutabakat, 3 sefer oylanmasına rağmen parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, mümkün bir ittifaksız ayrılığı engellemek için evvel 22 Mayıs’a daha sonra da 31 Ekim’e ertelenmişti.

İngiliz Parlamentosu, ittifaksız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson’ı AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir maddeyi kabul etmişti.

Ama şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair bir açıklama yapmayan Johnson, ittifaksız da olsa 31 Ekim’de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.

ÖNLEM HUSUSU İHTİLAFI

Johnson, selefi Theresa May’in vardığı Brexit ittifakında yan alan önlem unsurunun kaldırılmasını istiyor.

İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın kesimi olan Kuzey İrlanda arasında fiziki had oluşturulmasının önüne geçen unsurun devletin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki had oluşturulmaması durumunda Kuzey İrlanda’nın, hasebiyle da tüm Birleşik Krallık’ın müphem bir vade AB ile gümrük birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

AB ise laf konusu hususun üyesi İrlanda Cumhuriyeti’nin haklarının garanti altına alınması ve 1998’te imzalanan Güzel Cuma Muahedesi’nin ihlal edilmemesi açısından gerekli olduğunu belirtiyor.

1998 yılında İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti hükümetleri arasında imzalanan Iyi Cuma Mutabakatı, İrlanda adasında 30 yıl süren “düşük yoğunluklu savaşı” sonlandırmıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*