ABD'nin İran Hususî Temsilcisi Hook: İran, son şovlarda binden ziyade göstericiyi öldürmüş olabilir

ABD’nin İran Hususî Temsilcisi Brian Hook, son şovlar sırasında İran güvenlik güçlerinin binden çokça göstericiyi öldürmüş olabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığında düzenlenen brifingde İran’daki son şovları pahalandıran Hook, hadiselerdeki ölümlerden İran idaresini sorumlu tuttu.

Hook, detaylara girmeden, devletten gelen yeni raporlara dayanarak İran’da binden çokça göstericinin güvenlik güçlerince öldürüldüğünü düşündüklerini söyledi. Hook, “Bu şovlar, İran rejiminin son 40 yılda yaşadığı en istenilmeyen siyasi bunalımdır.” değerlendirmesini yaptı.

Hook ayrıyeten, İran’ın güneyindeki bir yerde düzenlenen şovlarda güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açtığı ve 100’den ziyade kişinin öldüğü sav edilen bir vukuatın görüntüsünün ABD makamları tarafından izlendiğini de kaydetti.

İRAN’DAKİ ŞOVLAR

İran’da 15 Kasım’da benzine yapılan yüzde 300’lük artırımı hükümet, Meclis ve Yargı Erki’nden şimdiye kadar sahiplenen olmadı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 27 Kasım’da yaptığı açıklamada, “Benzin artırımının açıklandığı vakitten benim de haberi yoktu.” demişti. Meclis Yöneticisi Laricani ise 1 Aralık’ta düzenlediği basın içtimasında benzin artırımıyla ilgili teklifin hükümetten geldiğini açıklamıştı.

ABD yaptırımlarının da tesiriyle ekonomik açıdan güçlükle günler geçiren İran halkı, 15 Kasım’da Yargı Erki Lideri, Meclis Yöneticisi ve Cumhurbaşkanından oluşan Iktisat Uyum Yüksek Kurulunun kararıyla benzine yüzde 300 artırım yapıldığının açıklanmasının akabinde protestolara başlamıştı.

Devletin birçok kentinde 3 gün süren şovlarda kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları tahrip edilmiş, marketler yağmalanmıştı. Şovlarla ilgili olduğu öne sürülen 7 bin kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, Memleketler arası Af Örgütü şovlarda en az 208 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*