Almanya’da arabalarda sigara yasağı hazırlığı

Almanya’da Kuzey-Ren Vestfalya ve Aşağı Saksonya eyaletleri, içinde evlat ve gebelerin bulunduğu arabalarda sigaranın yasaklanması için teşebbüs başlattı.

Aşağı Saksonya eyaletinin Sıhhat Bakanı Carola Reimann, Hannover kentinde yaptığı açıklamada, araçlarda sigara içme yasağı getirilmesi konusunda Kuzey-Ren Vestfalya eyaleti ile bir inisiyatifi hayata geçirdiklerini belirterek, “Çocukların ve gebe bayanların bulunduğu arabalarda sigara içilmesi yasaklanmalı.” dedi.

Bu cihette yasal düzenleme yapılmasını talep ettiklerini aktaran Reimann, öbür eyaletlerin de bu teşebbüse katılmaları davetinde bulundu.

Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Sıhhat Bakanı Karl-Josef Laumann da evlatların ve gebe hatunların arabada bulunduğu sırada sigara içilmesinin sorumsuzca bir davranış olduğunu belirterek, devletin kendilerini koruyamayanları muhafazası gerektiğini kaydetti.

Kuzey-Ren Vestfalya eyalet hükümetinin hazırladığı ilgili yasa tasarısını 20 Eylül’de Birleşik Eyaletler Temsilciler Meclisine (Bundesrat) sunacağı, akabinde tasarının komitelerde görüşülmeye başlanacağı bildirildi.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*