Ankara-Sivas YHT hattında sona yaklaşılıyor

Sivas-Ankara kara yolunun Köklüce mevkisindeki yüksek süratli tren şantiyesinde firma yetkilileriyle bir araya gelen Turhan, burada gazetecilere, yüksek süratli tren çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Turhan, Ankara-Sivas YHT Hattı Girişimi hakkında yetkililerden malumat aldıklarını söz ederek, şöyle devam etti:

“Hedefimiz Ankara’yı Sivas’a YHT ile bağlamak. Ankara-Sivas YHT hattı çalışmaları planladığımız halde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da kamuoyuna açıkladığı üzere önümüzdeki Ramazan Bayramı’ndan evvel hattı hizmete almayı planlıyoruz. Çalışmalarımızda bir sorun, meşakkat görünmüyor.”

Hükümetin süratli tren ve yüksek süratli trenle ilgili çalışmalara hususî kıymet verdiğini anlatan Turhan, Ankara-İzmir, Bursa-Osmaneli, Mersin-Gaziantep, Karaman-Yenice hattında da çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Turhan, girişim çalışmaları devam eden hatlarla ilgili ise şu malumatları verdi:

“Sivas-Malatya-Elazığ hattı, Antep-Urfa-Diyarbakır hattı, Eskişehir-Afyonkarahisar-Antalya hattı girişim çalışmalarımız da devam etmektedir. Ek olarak Samsun-Kırıkkale, Kırıkkale-Aksaray-Konya ve Konya-Antalya hattındaki girişim çalışmalarımızı da yürütmekteyiz. Önümüzdeki devirde girişim çalışmaları tamamlandıktan sonra bu kentlerimizi de süratli trenle buluşturmuş olacağız. Bunun yanında geçen ay temelini attığımız İstanbul-Kapıkule, Halkalı-Kapıkule süratli tren hattında da Çerkezköy-Kapıkule arasında çalışmalara başladık. Halkalı-Çerkezköy arasını ve Adapazarı-Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçerek Çerkezköy’e bağlayacak hattı da önümüzdeki günlerde girişimleri tamamlanıp ihaleye çıkaracağımız hatlar olarak söyleyebiliriz.”

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*