Arjantin’de sokak şovlarına neden olan ‘Acil Azık Kanunu’ değişikliği kabul edildi

Arjantin’de sokak şovlarına neden olan ‘Acil Besin Kanunu’nun 2022’ye kadar uzatılması ve kapsamının genişletilmesini öngören değişiklik, milletvekilleri tarafından onaylandı.

Binlerce kişi, Arjantin Ulusal Kongresinin olduğu kesimde ‘Acil Azık Kanunu’da değişikliğin kabul edilmesi için şov düzenlerken, milletvekilleri de ‘Acil Besin Kanunu’nun mühletinin uzatılması ve finansmanının artırılması üzere bir seri değişikliği oyladı.

Milletvekillerinin oy çokluğuyla onayladığı değişiklik Senato’ya sunulacak. Senato’nun değişikliği onaylanması durumunda da, yenilenen kanun yürütme tarafından düzenlenerek hayata geçirilecek.

Hem muhalefetin hem de hükümet kanadının milletvekillerinin oy verdiği değişiklik, içtimaî yardımların 12 milyar Arjantin pezosundan 18 milyar Arjantin pezosuna çıkarılmasını öngörüyor.

Bu yıl sonuna kadar muteberliği olan kanunun 2022 yılına kadar uzatılmasını öngören değişiklik, birebir hengamda toplumsal yardımın her 3 ayda bir pahalılık orantısına nazaran güncellenmesini talep ediyor.

Arjantin’de sokak şovlarına neden olan 2001 bunalımının akabinde çıkarılan ve 1 yıl yürürlükte kaldıktan sonra 2016’da değiştirilerek tekrar yürürlüğe konulan kanun, 16 yaşına kadar olan evlatların, gebelerin, engelli vatandaşların ve yaşlıların beslenme muhtaçlığını garanti altına almayı hedefliyor.

Nüfusu 45 milyona yaklaşan Güney Amerika devleti Arjantin’de, Ulusal İstatistik ve Sayım Enstitüsü (INDEC) olgularına nazaran, 14 yaşından küçük evlatların yüzde 46,8’i fakirlik seviyesinde yaşıyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*