Belçika ordusu buhran başkanı arıyor

Belçika ordusu bunalım başkanı aradığına ait bir duyuru yayınladı.

Sivil de olabileceği duyurulan başkanın orduda vazife yapan işçinin yüzde 40’ının emekli olacağı ve bütçe zayıflığı altında orduyu savaş sisteminde tutacak profilde olmasının beklendiği kaydedildi.

Belçika basınında bu profile münasebetli olarak General Marc Thys’ın ismi öne çıktı. Thys ise bu mevzu hakkında tefsir yapmaktan kaçındı.

Ordudan duyurulan bu ilana Askeriye Birlik Sendikası’ndan (ACMP-GFCM) destek geldi. Sendikadan duyuru ile ilgili olarak “Tam olarak destekliyoruz. Nihayet, kamuoyu da savunmaya verilen kıymete ait tahlillere ulaşmanın tam vakti olduğunu kabul etti” açıklaması geldi.

Savunma Bakanlığı’na nazaran ordunun hayatta kalması için 2,4 milyar euroya gereksinim var. Şu anda ülkeyi azınlık hükümeti yönettiği için, bütçe zayıflığı orduyu finans açısından çetin durumda bırakıyor. Bütçe kısıtlamasının yanı sıra ilerleyen devirde orduda hizmet yapan çalışanın yüzde 40’nın emekli olması yeni başkanın çözmesi gereken en değerli meseleler olarak öne çıkıyor. Bu durumda seçilecek olan kişinin 2025 yılına kadar 12 bin işe alım yapılması gerekiyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*