BM: Rejim güçleri İdlib’de sivil altyapıyı maksat aldı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Soruşturma Komitesi, Esad rejimi yanlısı kümelerin kara ve hava ataklarıyla İdlib’de sivillerin hayatta kalması için gerekli hastaneler, marketler, mektepler ve tarım menşeleri üzere temel altyapıyı tahrip ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Kurulu, Suriye’de insan hakları ihlallerini içeren “Suriye Arap Cumhuriyeti Bağımsız Milletlerarası Araştırma Komitesi Raporu” başlıklı Eylül 2019 raporunu yayınlandı.

Raporda, Suriye’de yaşanan savaş durumunun sivillerin ömrünü etkilemeye devam ettiği ve iç savaşın başlangıcından bu yana 13 milyon Suriyelinin noktasından edildiği notu paylaşıldı.

Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan İdlib mutabakatına karşın, rejim yanlısı güçlerin İdlib, Lazkiye, Halep’in batısı ve Hama’nın kuzeyinde kara ve hava hücumlarını artırdığına dikkat çekildi. Bu hücumlarda sivillerin hayatta kalması için gereken temel altyapının amaç alındığı ve tahrip edildiği vurgulandı.

Laf konusu raporda, ABD öncülüğündeki milletlerarası koalisyonun ve terör örgütü YPG/PKK’nın ismini kullandığı SDG’nin Deyrizor’a bağlı köy ve beldelerde geniş çaplı tahribata neden olduğu ve yüzlerce sivilin bölgesinden edilmesine yol açtığı tespit edildiği bildirildi. Mahsusen Bagoz kazasında ağırlaşan bombardıman kaçan on binlerce insanın, kişisi menşeleri ehliyetsiz olanHol kapmında alıkonulduğu belirtildi.

YPG/PKK BİNLERCE EVLADI HOL KAMPINDA ALIKOYUYOR

Raporda ayrıyeten, SDG’nin 12 yaşın üzerinde binlerce evladı, DEAŞ mensubu olduğundan şüphelenilen yetişkinlerle, “işkence ve insanlık dışı davranışa yol açabilecek şartlarda” hücre mahpusunda tuttuğunun altı çizildi.

BM Suriye Soruşturma Komitesi raporunda, YPG/PKK’nın işgalindeki Hol kapmında birçok 12 yaş altı evlat ve hatundan oluşan 70 bin insanın “insanlık dışı” ve “acınacak durumda” kurallarda tutuldukları vurgulandı.

Raporda, bilhassa evlatların muhafazasız kaldığı vurgulanırken, bugüne kadar 390 evladın gıdasızlık ve enfeksiyondan hayatını kaybettiği kaydedildi.

BM raporunda, Hol kampında kalan 3 bin 500 evladın büyük kısmının tevellüt dokümanının olmaması nedeniyle “vatansız” ve ailelerinden munfasıl kalma tehdidiyle karşı zıdda oldukları belirtildi.

KEYFİ TUTUKLAMALAR DEVAM EDİYOR

Esad rejiminin denetim ettiği kesimlere geri dönen beşerler da aralarında olmak üzere sivillerin rejim tarafından keyfi olarak tutuklandıklarına dikkat çekilen raporda, hukuksuz tutuklama ve kaybolma vakalarının tekrar ortaya çıktığının altı çizildi. Rejim nahiyelerinde yaşayan yüzlerce ailenin, kaybolan yakınlarının vefat haberini aldıkları belirtildi.

Sivil halkın korunmasına yönelik tavsiyeler içeren laf konusu BM raporunun 17 Eylül 2019’da İnsan Hakları Kurulunun 42. oturumunda sunulacağı kaydedildi.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*