BM’den ”Netanyahu’nun ilhak vaadi memleketler arası hukuk ihlali” açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Umumî Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun işgal altındaki Garp Şeria’da yan alan Ürdün Vadisi’ni “İsrail’e ilhak etme” vaadine ait, ”Bu cins adımlar önemli bir memleketler arası hukuk ihlali oluşum ettiği üzere, müzakereleri ve bölgesel barışı tekrar canlandırma potansiyeline de zarar veriyor ve iki devletli tahlilin uygulanabilirliğini önemli biçimde baltalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Dujarric, yazılı bir açıklama yaparak Netanyahu’nun seçimleri kazanması durumunda Garp Şeria’da mahal alan Ürdün Vadisi’ni “İsrail’e ilhak etme” vaadine reaksiyon gösterdi.

BM Umumi Sekreteri Guterres’in Netanyahu’nun açıklamalarından tasa duyduğunu belirten Dujarric, ”Bu çeşit adımlar önemli bir memleketler arası hukuk ihlali oluşum ettiği üzere, müzakereleri ve bölgesel barışı yine canlandırma potansiyeline de zarar veriyor ve iki devletli tahlilin uygulanabilirliğini önemli biçimde baltalıyor.” sözünü kullandı.

Dujarric, İsrail-Filistin meselesinin BM kararları doğrultusunda ve 1967 hudutları öncesi esas alınarak iki devletli tahlil temelinde ele alınması gerektiğini vurguladı.

NETANYAHU’NUN İLHAK VAADİ

Netanyahu, 17 Eylül’de yapılacak erken seçim öncesi düzenlediği basın içtimasında, yine seçilmesi halinde “kısa müddet içinde” Garp Şeria’da nokta alan Ürdün Vadisi’nin ABD idaresiyle koordineli halde “İsrail’e ilhak edeceğini” lisana getirmişti.

Netanyahu, 9 Nisan’daki umumi seçimler öncesi de seçimi kazanıp koalisyon hükümetini kurması halinde tekrar tıpkı vaatte bulunmuştu. ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman ise İsrail’in Garp Şeria’nın birtakım kısımlarını ilhak etmeye “hakkı olduğunu” tez ederek, Netanyahu’ya destek vermişti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Garp Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor ve buralarda 400 binden çokça Yahudi ikamet ediyor.

Bu arada, memleketler arası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*