Boris Johnson’dan Brexit için ‘sonuna kadar mücadele’ bildirisi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brexit’in ertelenmemesi için sonuna kadar uğraş edeceğini söyledi.

West Yorkshire’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Johnson, Brexit’i ertelemek zorunda kalması durumunda Brüksel’den uzatma isteyip istemeyeceğinin sorulması üzerine, “Sonuna kadar savaş edeceğim. Ertelemenin manası ne? Bence külliyen anlamsız.” cevabını verdi.

Kardeşi Jo Johnson’ın bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifasıyla ilgili olarak “Kardeşiniz bile ulusal çıkarlar konusunda size güvenmezken, halk nasıl güvenecek?” halindeki soruya da Johnson, “Jo AB konusunda benimle tıpkı görüşte değil. Bu aileleri ve herkesi bölen bir sıkıntı.” biçiminde yanıt verdi.

Kendisinin de istifa edip etmeyeceğinin sorulması üzerine ise Johnson, Brexit referandumunun sonucunu hayata geçirmek için uğraş edeceğini söyledi.

İSLAMOFOBİ

Liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti içindeki İslamofobi vakalarıyla ilgili ne hengam soruşturma açacağı sorusunu da Johnson, “Irkçılığın ve nefret günahının her cinsine karşı umumi bir soruşturma açacağız.” halinde yanıtladı.

Johnson parti içinde İslamofobiye de vesair ayrımcılıklara da “sıfır tolerans” gösterileceğini kaydetti.

Avam Kamarası, dün ittifaksız Brexit’i önlemeye dönük tasarıyı onaylamış ve Lordlar Kamarasına sevk etmişti.

Tasarıya nazaran İngiliz hükümeti, 19 Ekim’e kadar AB ile bir Brexit mutabakatı sağlayamazsa yahut ittifaksız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB’den Brexit için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak.

AB’nin farklı bir tarih teklif etmesi durumunda da bunu kabul yahut ret salahiyeti İngiliz hükümetinde değil, parlamentoda olacak.

3 GÜNDE 23 MİLLETVEKİLİ KAYBETTİ

Başbakan Boris Johnson milletvekillerinin Brexit sürecine müdahil olmasını engellemek için geçen hafta 9 Eylül – 14 Ekim’de parlamentoyu tatil etme kararı almıştı.

Bunun üzerine uğraşlarını hızlandıran muhalefet partileri, iktidar partisindeki 21 muhalif milletvekilinin de desteğiyle evvelki gün parlamento gündemini belirleme salahiyetini hükümetten kendi ellerine almıştı.

Evvelki gün bir milletvekilinin Muhafazakar Parti’den Liberal Demokrat Partiye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu kaybeden Boris Johnson, muhalefetle hareket eden 21 milletvekilini de partisinin parlamento öbeğinden ihraç etmişti.

Johnson’ın böylelikle kaybettiği 22 milletvekiline bugün hem kabineden, hem de milletvekilliğinden istifa eden kardeşi Jo Johnson da katılmıştı. Jo Johnson, “ailesine sadakat” ile “ulusal çıkarlar” arasında sıkıştığını, bu nedenle istifa kararı aldığını açıklamıştı.

BREXIT SÜRECİ

Johnson, 31 Ekim’de ittifak olsun yahut olmasın İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit muahedesi parlamentoda 3 kere reddedilmişti.

Johnson, May’in istifa kararı almasının akabinde Muhafazakar Partinin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık vazifesine seçilmişti.

İngiliz Parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken ittifaksız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*