Brezilya’da 10 günde 8 bin yangın çıktı

Brezilya’nın Cerrado ortamında tesirli olan yangınların son günlerde, Amazon ormanlarındaki yangınlardan daha çokça olduğu bildirildi.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan olgular, geniş çayırlarla kaplı Cerrado ortamında eylülün birinci 10 gününde çıkan yangın sayısının, Amazon bölgesindekilerden çokça olduğunu ortaya koydu.

Olgulara nazaran, bu ayın birinci 10 gününde Cerrado’da 8 bin 12, Amazon’da ise 7 bin 457 yangın çıktı.

Bilirkişiler, yılın bu devirlerinde her devir sıcak ve kurak olan Cerrado ortamında, hava sıcaklığının son birkaç gün içinde alışılmadık halde artmasıyla alevlerin süratli formda yayıldığını söz etti.

Mahallî internet haber sitesi G1, Santa Catarina eyaletinde çıkan yangınların, Serra do Tabuleiro eyalet parkında 500’den ziyade hektar meydanı yok ettiği malumatını paylaştı.

Yetkililer, müdafaa altındaki bu meydanda tesirli olan alevlerle uğraş etmek için takviye talebinde bulunarak acil durum daveti yaptı.

Gayrı yandan memlekette bu yıl şimdiye kadar çıkan yangın sayısının 100 bini aştığı ve bu rakamın, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 45 daha çokça olduğu kaydedildi.

Sao Paulo Üniversitesinden iklim bilimci Carlos Nobre, yangınların beşerler tarafından çıkarıldığını söyledi.

Yangınların hiçbirinin doğal yollardan meydana geldiğine dair kanıt olmadığını lisana getiren Nobre, “Daha sıcak ve daha az nemli olan kurak periyot, yangınların daha çokça yayılmasına neden oluyor” dedi.

BU YIL 83 BİNDEN ÇOKÇA YANGIN ÇIKTI

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), 29 Ağustos’ta yayımladığı açıklamada, bu yıl Amazonlar’da 1 Ocak’tan itibaren 83 binden ziyade yangın çıktığını ve hala yerlilerin yaşadığı 148 kesimde yaklaşık 3 bin 553 yangınla uğraş edildiğini bildirmişti.

Yeryüzündeki oksijenin yüzde 20’sini sağlayan, “Dünya’nın akciğerleri” olarak isimlendirilen Amazon Yağmur Ormanları yılda 1 milyar tondan çokça atmosferik karbonun emilmesini sağlıyor.

Yerküredeki bitki ve hayvan tiplerinin 3’te 1’ini barındıran Amazonlar, 8 başka Güney Amerika devletinde yaşayan 400’den ziyade yerli kabileye de hane sahipliği yapıyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*