CIA, Soğuk Savaş devrinde saklı ‘zihin kontrol’ programı üzerinde çalışmış

Yeni çıkan “Poisoner in Chief – (Baş Zehirleyici)” isimli kitabı hakkında Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) konuşan araştırmacı-yazar Stephen Kinzer, yıllar süren araştırmaları sonucu ortaya çıkan bilinmeyen program hakkında haber verdi.

Kinzer, MK-ULTRA ismi verilen kapalı zihin denetimi programının 1950-1960 arasında CIA’in baş kimyageri Sidney Gottlieb tarafından yürütüldüğünü belirterek, “Zihin denetimi teknikleri üzerine tarihteki en uzun periyodik araştırma operasyonuydu.” dedi.

“İNSANLARIN ZİHİNLERİNİN DENETIMINI ELE GEÇİRMEK İÇİN METOT ARIYORDU”

Gottlieb’in girişim kapsamındaki deneylerinin bir kısmının üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde gizlice finanse edildiğini kaydeden Kinzer, başkalarının de Amerika’daki hapishanelerde ve yasal bağlayıcılığı olmaması için ABD’nin denetimindeki Japonya, Almanya, Filipinler üzere devletlerdeki gözaltı merkezlerinde yapıldığını anlattı.

Kinzer, şunları söyledi:

“Gottlieb, kişilerin zihinlerinin denetimini ele geçirmek için metot arıyordu ve bunun için iki aşamalı bir süreç olduğuna inanıyordu. Birinci evvel mevcut zihni şiddet kullanarak boşaltmak gerektiğini, sonra da ortaya çıkan boşluğa yeni bir zihin eklemek için bir yol bulmak gerektiğini düşünüyordu. İkincisinde çok aralık alamadı lakin birinci aşama üzerinde çok deneyler yaptı.”

Kinzer, bu girişim çerçevesinde CIA’in, 2. Yerküre Savaşı öncesi Japonya ile Almanya’daki Nazi yekuna kamplarında kişiler üzerinde gibisi deneyler yapmış bilim adamlarının da işe alınarak, ABD’nin biyolojik silah araştırmaları ile ünlü Maryland Fort Detrick’teki program merkezinde çalıştırıldığını savundu.

-“KÜRESEL YERKÜRE GÜCÜNÜN ANAHTARI OLDUĞNA İNANIYORDU”

Gottlieb’in yıllar süren araştırmaları sırasında, “gözden çıkarılabilir” deneklerin bir birçoklarının üzerinde elektroşok ve kullanıcıda halisünasyonlar oluşturan yüksek dozda LSD (Lysergic acid diethylamide) denilen uyuşturucu verilerek fiziki ve ruhsal azaplara tabi tutulduğunu öne süren Kinzer, “Çok bâtın yürütülen bu çalışmalarda Gottlieb’in deneylerinin ne kadar cana mal olduğunu tam olarak bilmek mümkün değil fakat bir kısmı öldü ve birçok hayat kalıcı olarak yok edildi.” tabirini kullandı.

Kinzer, Gottlieb’in neredeyse üstlerine hiçbir hesap vermeden bu çalışmaları yürüttüğünü öne sürerek, “Bu adamın öldürme ehliyeti vardı. Amerika ve tüm yerküredeki insan deneklerini ölümcül seviyede istediği formda istismara maruz bırakmaya yetkiliydi. Sanırım o zamanki zihniyet bu girişimin çok kıymetli olduğunu, zihin denetimine hakim olmanın global yerküre gücünün anahtarı olduğuna inanıyordu.” halinde konuştu.

MK-ULTRA PROGRAMI DELİLLERİ YOK EDİLDİ

Kinzer, uzun yıllar süren deneyler sonucunda Gottlieb’in zihin denetiminin mümkün olmadığı sonucuna vardığını ve MK-ULTRA araştırmasına son verildiğini, Gottlieb’in ise casusların kullanması için zehirler ve ileri teknoloji araçlar oluşturan CIA içindeki bir programda liderlik yapmaya devam ettiğini kaydetti.

Gottlieb’in 1972’ye kadar CIA’de çalıştığını belirten Kinzer, vazifesi sona ermeden evvel de o zamanki CIA Lideri Richard Helms ile ajansın arşivindeki MK-ULTRA programı delillerini yok ettiklerini savundu.

Kinzer, “(Gottlieb’in) 70’lerin başında tüm bu dokümanları yok ederek izlerini silme uğraşı epey başarılıydı lakin yaptıklarının bir kısmını tekrar inşa etmeye yetecek kadar öbür konumlarda birtakım kayıtlar bulundu.” sözünü kullandı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*