Çin’den Almanya’ya sert reaksiyon

Almanya’nın Berlin Büyükelçisi Wu Ken, Çin‘in Berlin Büyükelçiliğinde düzenlediği basın içtimasında, Hong Kong’daki durum ve Berlin’de Alman siyasetçiler tarafından kabul edilen Hong Konglu aktivist Joshua Wong ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hong Kong’daki protestocuların toplumsal sisteme karşı olduklarını, topluluğu karşı zıdda getirmeyi, nefret ve şiddeti yaymayı hedeflediklerini savunan Wu, protestocuların yasal hadleri aştıklarını belirtti.

Joshua Wong’un yasa dışı şovlara katıldığı için karar giydiğini, en son tekrar gözaltına alındığını lakin kefaletle hür bırakıldığını anımsatan Wu, “Maalesef birtakım Alman siyasetçileri şiddet kışkırtanını kabul ettiler.” dedi.

Wu, Alman siyasetçilerini Hong Kong ile ilgili temel haberleri bilmemek yahut siyasi çıkar sağlamakla suçladı.

Wu Ken, “Hong Kong Çin’e ilişkin ve Hong Kong ile ilgili problemin Çin’in iç işleri konusu olduğunu vurgulamak isterim. Çin’in egemenliğine ve güvenliğine değer duyulmalı. Bundan ötürü siyasetçilere şiddet cürümlerini örtbas etmemeyi ve Çin ve Hong Kong’un iç işleri problemine karışmamayı öneririm.” dedi.

Alman basınını da eleştiren Wu, “Alman medyası şovları dikkatlice takip etti ama acımasız vandalizm konusunda sessiz kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Hong Kong’un istikrarının ve refahının Çin’deki merkezi idare için de değerli olduğunu belirten Wu, birlikte tahlil bulunması gerektiğini söz etti.

Sorunun yalnızca yapıcı diyalogla çözülebileceğini vurgulayan Wu, “Diyalog için ön koşul şiddetin durdurulmasıdır.” dedi.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine nazaran, Wu daha sonra yaptığı açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Wong ile bir araya gelmesinden sonra Almanya’nın Pekin Büyükelçisinin Çin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirtti.

“Derin memnuniyetsizliğimizi söz ettik.” diyen Wu, bu vukuatın (Maas’ın Wong ile görüşmesi) iki memleket arasındaki alakalarda olumsuz sonuç getireceğini aktardı.

Çin’in Hong Kong Şahsi İdari Nahiyesi’nde, günahlıların Çin’e iadesi tasarısının iptali talebiyle aylardır süren protestoları organize eden öbeklerin başkanlarından Joshua Wong, iki gün evvel Berlin’de Bild gazetesinin düzenlediği bir aktiflikte Dışişleri Bakanı Maas ile görüşmüş, Çin idaresi buna reaksiyon göstermişti.

Wong bugün Berlin’de basın içtiması düzenlemişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*