Demokrat adaylar canlı yayında 3. defa kozlarını paylaştı

ABD’de 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerine hazırlanan Demokrat aday adaylarının 3. sefer kozlarını paylaştığı canlı yayında, sıhhat sistemi, göçmenlik yasası ve eski Lider Barack Obama’nın mirası hakkındaki sert tartışmalar gündeme damgasını vurdu.

Houston kentindeki Teksas Güney Üniversitesi kampüsünde yapılan ve ABC kanalından canlı yayınlanan tartışma programına yarışta birinci üç sırayı paylaşan eski Lider Yardımcısı Joe Biden, Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Masschusetts Senatörü Elizabeth Warren da katıldı. Bu isimlerin yanı sıra öne çıkan gayri adaylardan Cory Booker, Pete Buttigieg, Julián Castro, Kamala Harris, Amy Klobuchar, Beto O’Rourke ve Andrew Yang da sahnede mekanını aldı. Başkanlık seçimleri yaklaşırken, 10 Demokrat aday adayı canlı yayında seçmeni ikna etmeye çalıştı. 

Yüklü olarak adayların sıhhat sistemi ve göçmenlik yasası bahisleri etrafında şekillenen tartışmada Biden, Sanders ve Warren karşıklı olarak birbirlerinin sıhhat sistemi ıslahat tekliflerini eleştirdiler.

SANDERS’A ‘SOSYALİST’ SUÇLAMASI 

Sanders’ın tekliflerini “sosyalist” bulduğunu lisana getiren Biden, “Burası Amerika. Ben 8 yıl boyunca güzel ve makûs gününde Barack Obama ile yan yana durdum.” dedi.

Tüm adayların şiddetli bir formda ABD Yöneticisi Donald Trump’a yüklendiği oturumda Biden, Obama periyodunda yaptıkları birçok icraatın hala çok değerli ve bedelli olduğunu savundu.

Biden’ın laflarına karşılık vermekte gecikmeyen Sanders ise Obama periyodunda çıkarılan “Obamacare” yasası münasebetiyle milyonlarca Amerikalının battığını ve bunun hesabını Biden’ın vermesi gerektiğini söyledi.

Buna karşılık, hem Biden hem de Warren, Sanders’ın “hükümet destekli sıhhat sigortası” teklifinin hangi finansal asıllarla mümkün olacağı konusunda Sanders’a yüklendi.

Hala orta sınıf Amerikalıların en kıymetli gündem hususlarından biri olan sıhhat sigortası konusu sair adayların da konuşmalarında kıymetli bölge tuttu.

GÖÇMENLİK YASASI TARTIŞMASI 

Öte yandan ABD’ye gelen göçmenlerin hangi kriterlere nazaran devlete alınacağı konusunda da farklı görüşlerin ekrana yansıdığı tartışmada çabucak tüm adaylar farklı teklifler lisana getirdi.

Bununla bir arada ABD’deki silahlı ataklarla ilgili tartışmalarının da gündemde değerli konum tuttuğu canlı yayında, O’Rourke, yarı otomatik akın silahı olarak bilinen AR-15 ve AK-47 tipi silahları toplatacağını söyledi. O’Rourke’nin kelamları içtimaî medyada kısa müddette yayıldı.

AFGANİSTAN, IRAK, UYGUR TÜRKLERİ 

Dış siyaset ile ilgili hususların daha az ilgi çektiği tartışmada Afganistan ve Irak’taki Amerikan varlığı ele alındı.

Sanders, Irak’la ilgili 2003 öncesinde söylenenlere hiçbir hengam inanmadığını vurgularken, adayların birçoklarının paylaştığı “Afganistan’daki Amerikan erlerinin geri çekilmesi gerektiği” görüşü öne çıktı.

Bu kısımda konuşan adaylardan Julian Castro, Çin idaresinin Uygur Türklerine yönelik “toplama kampı” pratiklerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hala 20 adayın yarışmaya devam ettiği Demokrat Parti’deki başkanlık yarışını eski Lider Yardımcısı Biden önde götürüyor.

ABD’de 59. başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020’de yapılacak.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*