Doğal gaz arz güvenliğinde Türkiye’ye ‘tam puan’

Türkiye, doğal gaz depolarındaki doluluk, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalleri ve menşe devletlere erişimiyle yaklaşan kış öncesinde arz güvenliğinde “tam puan” aldı.

AA muhabirinin, global petrokimya piyasası araştırma şirketi ICIS’in “Soğuk ya da Sıcak?” isimli raporundan derlediği haberlere nazaran, Rus Gazprom ve Ukraynalı Naftogaz arasındaki uzun vadeli transit doğal gaz ittifakının yıl ahir bitmesi, kesimde bulunan memleketleri düşündürüyor.

Devletlerin doğal gaz asıllarına erişimi, LNG terminallerinin olup olmadığı ve doğal gaz depolama durumlarının değerlendirildiği rapora nazaran, Ukrayna ve Rusya arasındaki kontrat buhranı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa’daki 17 ülkeyi etkileyecek.

Rapora nazaran, Türkiye birden çokça LNG terminali ve üçten ziyade doğal gaz aslına erişimiyle “güvenli” memleket kategorisinde bulunuyor.

Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Krallık, Hollanda, Belçika, İtalya, Fransa ve Polonya da arz derdi yaşamayacak memleketler kümesinde mekan aldı. Almanya, Çekya, Slovakya, Avusturya, Macaristan, Yunanistan ve Ukrayna ise “risksiz” memleketler olarak gösterildi.

Romanya ve Bulgaristan üçten çokça gaz aslına erişimi olan lakin LNG terminali bulunmayan devletler olarak “riskli” kategoride nokta aldı. Moldova ise hem üçten çokça aslı olmaması hem de LNG terminali bulunmaması nedeniyle “çok riskli” durumda gösterildi.

DEPOLARDA SON DURUM

Memleketlerin kış için doğal gaz depolarındaki doluluk nispetlerinin da incelendiği rapora nazaran, Moldova’nın doğal gaz depolama tesisi bulunmuyor.

Bulgaristan’ın doğal gaz depolarındaki doluluk orantısının yüzde 16, Yunanistan’ın yüzde 27, Ukrayna’nın yüzde 64, Polonya ve Romanya’nın da yüzde 83 olduğu tespit edildi.

Türkiye’nin doğal gaz depolarındaki doluluk nispetini ise yüzde 86 olarak kaydedildi. Öte yandan Avusturya, Belçika ve Çekya ise yüzde 100 doluluk orantısına ulaşmış durumda bulunuyor.

ÜÇ KATEGORİDE PUANLAMA

Raporda memleketlerin doğal gaz arz güvenliği üç kategoride ele alınıyor. Üçten çokça doğal gaz aslına erişim, depolardaki doluluk nispeti ve LNG terminallerinin sayısı memleketlerin puanını belirlemede tesirli oluyor. Bu kapsamda yapılan değerlendirmelere nazaran devletler en çokça 12,5 puan alabiliyor.

Üçten ziyade doğal gaz menşesi bulunan ve depolardaki doluluk orantısı yüzde 80-100 arasında olan devletlere her kategori için en çokça 5 puan veriliyor. En az bir LNG terminali bulunan memleketlere ise 2,5 puan veriliyor.

Raporda belirlenen bu sisteme nazaran, Türkiye üç kategoride yekun 12,5 puan almayı başardı.

Moldova’nın puanının bulunmadığı tabloda, Belçika, Fransa, İtalya, Polonya, Hollanda ve Birleşik Krallık da tam puan aldı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*