“Dünyanın En Güzel Balı” mükafatı Türkiye’ye verildi

Kanada’nın Montreal kentinde 8-12 Eylül tarihleri arasında yapılan 46. Yerküre Arıcılık Kongresi’nde Eğriçayır Balı, “Dünyanın En Yeterli Balı” armağanına layık görüldü.

Kongrenin son günü düzenlenen merasimle büyük mükafatı alan Eğriçayır Balı’nın sahibi Celal Çay, “Duygularımı anlatacak söz bulamıyorum. Mersin Toroslarında organik arı eserleri üreten bir işletmeyiz. Ailemizin arıcılık geleneği 300 yıldan ziyade olup deden toruna devam etmektedir.’’ diye konuştu.

Ailenin son kuşağı olarak, günümüz kaidelerinde en âlâ balı üretme çabalarının sürdüğünü anlatan Çay, şöyle devam etti:

‘’İyi bal üretmek için çok emek veriyoruz. Organik sertifikalı arıcılık yaptığımız için kovanlarımızı tarım ve sanayi yerlerine yaklaştıramıyoruz. Bahardan yaz sonuna kadar Toros yaylalarında kovanlarımızın yanında yaşıyoruz. Eğriçayır balı olarak, 2009 yılından beridir mütemadi bal yarışlarına katılıyoruz. Organik balımız 2013 de Kiev’de toplanan yerküre arıcılık örgütü kongresi bal müsabakasında gümüş ve 2017’de İstanbul’daki içtimada altın madalya almıştı. Bu yıl da Mersin Toroslarında ürettiğimiz organik polifloralı çiçek balı ile umumî bal yarışına katıldık. Balımız polifloralı çiçek balı kategorisinde 1. olarak altın madalya ile ödüllendirildi. Dört adet bal kategorisinin altın madalya ile ödüllendirilen birincileri arasında tekrar bir kıymetlendirme yapılarak, polifloralı çiçek balımız yerkürenin en uygun balı seçilerek büyük kupa ile ödüllendirildi. Yerkürenin En Güzel balı kupasını memleketimize götürüyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Armağanımızı tüm devletimiz arıcılarına ithaf ediyoruz.’’

“SONUÇ GURURU VERİCİ”

Kongre boyunca Türk arıcıları ile birlikte olan Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Barkan Umruk da alınan sonucun gurur verici olduğunu belirterek, “Dört mevsimin yaşandığı ve varlıklı bir floraya konut sahipliği yapan memleketimizin sahip olduğu bu doğal avantajları en yeterli formda kıymetlendiren arıcılarımızın özverili çalışmalarının sonucunda, devletimizden bir firmanın 46. Yerküre Arıcılık Kongresi kapsamında düzenlenen Yerküre Arıcılık Ödüllerinde altın madalya kazanması ve Yerkürenin En Uygun Balı seçilerek büyük kupaya layık görülmesi, bizler için büyük memnunluk ve övünç vesilesi oluşum etmiştir.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Yöneticisi Zeki Şahin ise 46. Yerküre Arıcılık Kongresi’nin Türk arıcılarının muvaffakiyetlerinin taçlandırıldığı bir kongre olduğunu söyledi.

“Dünyanın En Âlâ Balı” armağanının kazanılmasının, Türk balı ve arıcılığının kalitesinin yerküreye bir kere daha ilanı mealine geldiğini vurgulayan Şahin, “Kongreye katılan firmalarımızdan kimileri altın, kimileri gümüş ve bronz madalyaya layık görülmüştür. Kongrede, Türk balının lezzet ve kalitesinin, devletimizin sahip olduğu floradan kaynaklandığı ve bunun yerkürenin sair bir tarafında bulunmadığı belirtilmiştir.’’ tabirlerini kullandı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*