Emsal esere ‘fiyat farkı’na duruşmadan iade kararı (Mahkemeden emsal karar)

İstanbul’da internetten kapüşonlu kaban satın alan avukat Recep Kılınçarslan, “defolu” olduğu gerekçesiyle gönderilmeyen eserin mahalline emsal eserden fiyat farkı talep edilince yaşadığı mağduriyeti duruşmaya taşıdı.

İstanbul Anadolu 2. Tüketici Duruşmasındaki duruşmaya taraflardan avukat Recep Kılınçarslan katılırken, başka taraf ise katılmadı.

Duruşmada Recep Kılınçarslan, duruşmaya sunduğu dilekçesinde, tüketici sıfatıyla geçen yıl ocak ayında internetten satış yapan bir firmadan 149,90 liralık kapüşonlu kaban satın aldığını, parasını ödediği eserin kendisine ulaşmaması üzerine firmayı aradığını bildirdi.

Dilekçesinde, firma tarafından “ürünün ellerinde kalmadığını ve defolu olduğunu” öğrendiğini belirten Kılınçarslan, eserin değiştirilmesini talep ettiğini, bunun karşılığında da 50 lira fark ödemesi gerektiğinin söylendiğini kaydetti.

Kılınçarslan, “zarara uğratıldığı” için mevzuyu tüketici hakem heyetine taşıdığını, şikayetçi olduğunu lakin bu talebinin Pendik Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı heyetince reddedildiğini, bunun üzerine de İstanbul Anadolu 2. Tüketici Duruşmasına başvurduğunu belirtti.

Davalı taraf ise dilekçesinde, eserin “ayıplı” olduğunu tespit eder etmez gönderimini durdurduklarını, davacıya da derhal malumat verildiğini tabir etti.

Duruşma, “Stokları tükenmiş bir eseri web sitesinde yayınlayan davalının stoklarını denetim etme yükümlülüğü olduğunu, web sitesinde yayınlamış olduğu eseri tüketiciye teslim edemediği görüldüğü için davacının ödediği 50 liralık çokça ölçünün yasal getirisiyle geri ödenmesine” hükmetti.

“EMSAL NİTELİĞİNDE BİR KARAR”

Muğla’nın Bodrum kazasında yaşayan avukat Recep Kılınçarslan, alışverişten mağdur olduğunu düşünen herkesin hakkını araması gerektiğini söyledi.

Tüketici duruşmalarının, alışveriş mağduriyetlerinde tahlil merci olduğuna dikkati çeken Kılınçarslan, şöyle konuştu:

“Ben çokça ödediğim paramı iade aldım. Vatandaşlar da muhakkak haklarını bırakmasınlar. Şu anda internet çağında yaşadığımız için alışverişleri de internetten yapıyoruz. İnternet siteleri kimi kişileri bu formda mağdur ediyor. Büyük firmalar ‘100 bireyden biri dava açsa, gayrı 99 tanesi yanımıza kardır’ mantığıyla hareket etmektedir. Halbuki ki vatandaşlar haklarını firmadan talep etmiş olsa, tüketici hakem heyetine gitmiş olsa bu tıp mağduriyetleri vatandaşlara yaşatmayacak. Benim aldığım eser 150 liralık bir eserdi gelgelelim bu öteki bir gün bin liralık yahut 5 bin liralık bir eserde olmuş olabilir. Bu durumda arada oluşabilecek fiyat farkı da çok yüksek olmuş olacak. Bu tıp durumlarda lütfen haklarımızı arayalım ve bu cins firmaların yanına kar bırakmayalım.”

Adaletin alanını bulması ve emsal olması için bu türlü bir hukuksal adım attığını belirten Kılınçarslan, “Benim beğendiğim kapüşonlu kaban 150 liraydı. Firma, eserin defolu olduğu ve ellerinde bulunmadığı gerekçesiyle benim haberim olmadan paramı iade etti. Benzeri bir eser gönderilmesini istediğimde 50 lira fiyat farkı talep etmişlerdi. Emsal eseri fiyat farkını vererek satın aldım ve mevzuyu duruşmaya taşıdım” diye konuştu.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*