Erdoğan’ın ABD çantasındaki Suriye belgesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mesken sahipliğinde Rusya Devlet Yöneticisi Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin iştirakiyle Ankara’da yapılan üçlü Suriye Doruğu’nda konuşulanların perde ardı ve Erdoğan’ın New York’ta ABD Yöneticisi Donald Trump ve AB başkanlarına vereceği bildiriler netleşmeye başladı.

Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan’ın haberine nazaran Ankara Doruğu’nda, münhasıran İdlib konusu ele alınırken, Türkiye’ye gelmiş olan yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli’nin durumu da görüşüldü. Erdoğan, Türkiye’nin Suriyeli mülteciler için yaptıklarını ayrıntılı halde anlatarak, yeni bir göç dalgasını kaldırmasının mümkün olmadığını vurguladı.

32 KİLOMETRE DERİNLİK

Suriye’de Fırat’ın doğusuyla ilgili yürütülen çalışmalar ve müzakereler de dorukta konuşulan bahisler arasında bölge aldı. Güvenlik asılları, Türkiye’deki mültecilerin konutlarına dönebilmelerinde Fırat’ın doğusunda oluşturulacak inançlı ortamın kıymetine dikkat çekiyor. Türkiye’nin istediği 30-32 kilometrelik derinliğe inecek inançlı yerin kurulması halinde birinci etapta 2 milyon Suriyelinin, derinliğin bir sonraki aşamada Rakka’ya kadar uzaması halinde de 3 milyon Suriyeli’nin devletlerine dönebileceği bedellendiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dorukta lisana getirdiği üzere geri dönecek mültecilere aile yapıları dikkate alınarak konutlar yapılmaya başlanması halinde bunun geri dönüşü teşvik edeceği de öngörülüyor. Erdoğan’ın 21-25 Eylül tarihleri arasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu sırasında ABD Lideri Donald Trump’la görüşürken bunu ayrıntılı biçimde anlatarak inançlı nahiyede oluşturulacak altyapı ve inşaat çalışmalarının yaratacağı yeni iş imkânlarına da dikkat çekmesi bekleniyor. Güvenlik asılları, Erdoğan’ın ABD’ye verdiği 2 haftalık müddetin ABD makamları tarafindan ciddiyetle değerlendirmeye alındığı görüşünde.

KUZEY AFRİKA VURGUSU

Garp yerküresine İdlib’de yaşananlar konusunda elini taşın altına koyması’ daveti yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, BM Umum Konseyi sırasında Avrupa Birliği’nden (AB) muhataplarıyla yapacağı görüşmelerde de Idlib kıymetli bir mahal tutacak. Erdoğan’ın İdlib evrakında Türkiye’nin yeni göç dalgasını karşılayamayacağını bir defa daha lisana getirmesinin yanı sıra göç yolunun yalnızca Türkiye üzerinden değil Mısır ve Libya arasında yaşanacak geçişler sonrası Kuzey Afrika üzerinden de olabileceği haberleri de bölge alacak.

Güvenlik menşeleri, Ankara tepesinde Idlib’de en azından mevcut durumun korunduğuna işaret ederek rejim güçleri ve Rusya’nın hücumlarının geçmişteki kadar olmasa da devam ettiğini, taarruzların artması halinde Türkiye hududuna yığılmanın daha da artabileceğini tabir ettiler. Hadde geçişlerin daha sıkı denetimi gayesiyle Idlib hudut hattına yeni nöbet kuleleri de yerleştirildiği öğrenildi. Dün de Türkiye’ye ilişkin beş kişisiz hava aracının (İHA) İdlib üzerinde keşif uçuşu yapması dikkat çekti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*