FKÖ’den Netanyahu’ya cevap: İlhak olursa barış süreci biter

Filistinli yetkililer, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun “Yeniden seçilmesi halinde, Batı Şeria’da yan alan Ürdün Vadisi’ni İsrail’e ilhak edeceği” istikametindeki açıklamasına ait “Barış sürecinin sona ermesi manasına geldiği” değerlendirmesinde bulundu.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Umumî Sekreteri Saib Ureykat, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ürdün Vadisi’nin “ilhak edilmesini” savaş kabahati ve ırkçı rejimin kutsanması olarak nitelendirdi.

“Eğer ilhak olursa Netanyahu önümüzdeki 100 yıl boyunca barış ihtimalini toprağa gömmeyi başarmış olacak.” tabirlerini kullanan Ureykat “İsrailliler, memleketler arası topluluk, bu meczupluğu durdurmalıdır. İlhak, bir savaş kabahatidir. Irkçılığın, şiddetin, aşırılıkçılığın ve kan dökülmesinin kutsanması demektir.” dedi.

FKÖ Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed de “Netanyahu ne barış, ne uzlaşma, ne de bir Filistin devletinin kurulmasını istiyor. İki devletli tahlili reddediyor ve yüzyılın ittifakına bel bağlıyor.” tabirlerini kullandı.

“Netanyahu Filistinliler için daimi özerklik istiyor. Ürdün Vadisi ve onun dışındaki yerleşimlere sahip olmayı arzuluyor.” diyen Ahmed, Netanyahu’nun açıklamalarının barış istemediğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Netanyahu, bugün düzenlediği basın içtimasında, Garp Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim ünitelerinin “İsrail’e ilhakı” için ABD Başkanı Donald Trump’ın hazırladığı ve “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelenen planın “eşi görülmemiş bir fırsat” olduğunu tez etmişti.

Netanyahu ayrıyeten, tekrar seçilmesi halinde “kısa vade içerisinde” Garp Şeria’da taraf alan Ürdün Vadisi’ni ABD idaresiyle koordineli biçimde “İsrail’e ilhak edeceğini” lisana getirmişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*