Hayvanları zehirleyen doktora indirimsiz ceza

Ankara’nın Gölbaşı kazasında, oturduğu sitenin bahçesinde komşularının beslediği kedi ve köpekleri zehirleyerek öldürdüğü teziyle tutuksuz yargılanan Dr. Zeynel Abidin Yargıç (38), ‘mala zarar verme’ suçundan 5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Gölbaşı Hacılar Mahallesi’ndeki sitede 16 Aralık 2018 gecesi, site sakinleri tarafından beslenen 3 köpek ve 2 kedi zehirlenerek öldürüldü. Hayvanları besleyen Sabriye Banu İç, Hazar Onur Demirtemel, Istek Erginay, Yılmaz Belendir ve Bayram Buğra Irmak, güvenlik kamera imgelerini inceledi.

Site sakinleri, elinde bir bidonla hayvanların peşinde giden bir kimseyi tespit etti. Bu kişinin, daha evvel sitede hayvan besledikleri için kendilerine reaksiyon gösteren site sakini Dr. Zeynel Abidin Yargıç olduğunu argüman ederek, Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyuruşunda bulundu. Site sakinleri, delil olarak da ölen hayvanların fotoğrafları ve güvenlik kamera imajını savcılığa sundu.

“MALA ZARAR VERME’DEN DAVA”

Savcılık sözünde kedi ve köpekleri kendisinin zehirlemediğini söyleyen, gelgelelim güvenlik kamera manzaralarında elinde bidonla nereye gittiğini açıklayamayan Dr. Yargıç hakkında ‘mala zarar verme’ suçundan dava açıldı. Gölbaşı 3’üncü Asliye Ceza Duruşması’nda görülen davanın karar duruşmasına, şikayetçiler Yılmaz Belendir, Bayram Buğra Irmak, Hazar Onur Demirtemel, Istek Erginay, Sabriye Banu İç ve avukatları katıldı. Tutuksuz sanık duruşmaya gelmezken avukatı Faruk Keskinkılıç hazır bulundu.

BERAAT TALEBİ

Sanık avukatı, ortada sahipli bir hayvan bulunmadığı için, ‘mala zarar verme’ suçunun işlenmediğini belirterek müvekkilinin beratını talep etti. Şikayetçilerin avukatları ise iki hayvanın meskende, oburlarının ise site bahçesinde öldüğünü, site bahçesinde bakılan hayvanların Yargıtay tarafından ‘sahipli hayvan’ olarak kabul edildiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

CEZADA İNDİRİM YOK

Duruşma heyeti, sanığın, ‘mala zarar verme’ günahını işlediğinin anlaşıldığını, hatanın işleniş biçimi, meydana gelen zarar, tehlikenin tartısı ve sanığın güttüğü amaç göz önünde bulundurularak, her katılan için birer yıl olmak üzere yekun 5 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanığın duruşmadaki tavrı ve cürüm nedeniyle pişmanlık duymamasını da göz önünde bulundurarak cezada indirime gidilmedi.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*