Hindistan, Cammu Keşmir’deki kısıtlamaları hafiflettiğini duyurdu

Hindistan İçişleri Bakanlığı, Cammu Keşmir’deki kısıtlamaların hafifletildiğini ve eyaletteki durumun olağana dönmekte olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığı sözcülüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamada, eyaletteki tüm sabit telefon ve kimi kesimlerdeki mobil telefon hatlarında yaşanan kısıtlamaların giderildiği ve bütün sıhhat kuruluşlarının hizmet vermeye başladığı belirtildi.

Açıklamada, eyaletteki bankaların açık olduğu ve ATM’lerin çalıştığı haberi paylaşılırken, mekteplerdeki öğrenci ve muallim sayılarının da artmakta olduğu aktarıldı.

Halkın temel gereksinimlerine yönelik ehliyetli ölçüde petrol ve tahıl eserinin depolandığı kaydedildi.

Hindistan’ın açıklaması, dün, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulu’nda (İHK) Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 50’den ziyade devletin, hususî statüsü kaldırılan ve çeşitli kısıtlamalara maruz kalan Cammu Keşmir’deki insan hakları ihlallerini durdurması için Yeni Delhi idaresine davet yapmasının akabinde geldi.

Öte yandan, gözaltında tutulan eyaletin eski başbakanları, lokal siyasetçiler, aktivistler ve gazetecilere ait açıklama yapılmadı.

CAMMU KEŞMİR’İN HUSUSÎ STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun müddettir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci unsurunu 5 Ağustos’ta iptal ederek nahiyenin kişisel statülü yapısını ortadan kaldırmış, Cammu Keşmir’i iki birlik toprağına ayırmıştı.

Kararının akabinde nahiyede Hint güvenlik güçleri Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve sivil halk üzerindeki presleri, ağırlaştırmış, ortamdaki tüm lokal partilerin başkanları ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere’den bağımsızlığın kazanıldığı 1947’den bu yana Cammu Keşmir, kendi maddelerini çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu hususî statü, yabancıların kesime yerleşmesine ve mülk edinmesine müsaade vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*