İngiliz hükümeti ittifaksız Brexit senaryosunu açıkladı (Sarı Çinte Operasyonu)

İngiliz hükümeti, parlamentoda alınan karar çerçevesinde “Sarı Çinte Operasyonu” adlı anlaşmasız Brexit senaryosunu kamuoyu ile paylaştı.  

Ismini bir kuş çeşidi olan “sarı çinte”den alan ve hükümetin internet sitesinde yayımlanan evrakta, ittifaksız ayrılık durumunda ülkenin yakıt, besin ve ilaç bunalımıyla karşı zıdda kalacağı öngörülüyor.

20 husus halinde sıralanan “en beğenilmeyen durum senaryosuna” nazaran, Fransa üzerinden İngiltere’ye gelen kamyonların yüzde 50 ila 85’i gümrüğe takılacak, 2 günü aşan gecikmeler yaşanacak.

İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi’nden geçişlerde önemli düşünceler görülecek ve bu durumun düzelmesi 3 ayı bulabilecek.

Feribot, tren yahut uçak ile seyahat edecek İngilizler, limanlar, tren istasyonları ve havalimanlarında beklemek zorunda kalacak. 

Elektrik fiyatları önemli orantıda artacak, ilaç tedariki uzayacak. Taze besin badiresi baş gösterecek ve buna bağlı olarak fiyatlar yükselecek. 

Büyük şirketler ittifaksız ayrılığa hazırlıklı olsalar da küçük ve orta uzunluk işletmeler nispeten güçlükle duruma düşecek. 

Düşük gelirliler ise azık ve yakıt fiyatlarındaki rastgele bir artıştan daha çokça etkilenecek.

İngiltere umumunda protestolar ve karşı protestolar gerçekleşecek ve çok sayıda polis gücü buralarda kullanılacak.

Ayrıyeten, kamu nizamında bozulmalar ve toplumsal gerginliklerde artış görülebilecek. 

Unsur husus muhtemel senaryoların paylaşıldığı dokümanda 15. unsurun üzerinin siyahla kapatılması ise dikkati çekti.

İngiliz parlamentosunda pazartesi kabul edilen tasarıda, hükümetin ittifaksız ayrılığa ait dokümanlar ve planları yayınlaması mecburî kılınmıştı. 

302’ye karşı 311 oyla kabul edilen tasarıda, yalnızca planlar yahut resmi evraklar değil, hükümet hizmetlilerinin elektronik posta, çevre medya ve WhatsApp üzere pratikler yoluyla yaptığı tüm memleketler arası yazışmaların açıklanması da öngörülüyordu.

BREXIT SÜRECİ

Başbakan Boris Johnson, 31 Ekim’de itilaf olsun yahut olmasın İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit itilafı parlamentoda 3 kere reddedilmişti.

Johnson, May’in istifa kararı almasının akabinde Muhafazakar Partinin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık vazifesine seçilmişti.

İngiliz Parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken ittifaksız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

Johnson, ittifaksız da olsa Brexit’in gerçekleşmesini sağlamak ve parlamenterlerin muhtemel bir müdahalesinin önüne geçmek için parlamentonun tatil edilmesini istemişti. 

Fakat muhalafet ve Muhafazakar Partiden istifa eden parlamenterler, ittifaksız Brexit’i önlemeye dönük bir tasarıyı kabul etmiş ve Johnson’ın erken seçim teklifini reddetmişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*