“İngiltere 31 Ekim’de AB’den ayrılacak”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, BM Umumî Şurası için bulunduğu New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Yasaya nazaran, İngiltere ne olursa olsun 31 Ekim’de AB’den ayrılacak. Gelgelelim artık bizim için heyecan verici olan şey yeterli bir mutabakata varmak.” diye konuştu.

Yeni bir itilaf için çalıştıklarını kaydeden Johnson, “Dürüst olmak gerekirse, parlamentodaki yahut duruşmalardaki bu tıp şeylerle (anlaşma yapılması) daha kolay hale gelmedi.” tabirini kullandı.

Mevcut kanunların olduğu üzere kalması durumunda devletin 31 Ekim’de AB’den ayrılacağını vurgulayan Johnson, “Anlaşmaya varacağımız konusunda çok umutluyum ve halkın istediği şeyin de, parlamenterlerin bir araya gelerek ulusal çıkarlar için çalışması ve bu işin (Brexit) gerçekleştirilmesi olduğunu düşünüyorum. Yapacağımız şey de bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Erken seçim davetini yineleyen Johnson, duruşma kararına ait yaptığı birinci açıklamada, karara katılmasa da hürmet duyduğunu ve parlamentonun açılacağını söylemişti.

KARAR

Boris Johnson, hükümet programını hazırlayabilmek için parlamentoyu tatil etme talebini Kraliçe 2. Elizabeth’e sunmuş, Kraliçe’nin onayıyla parlamento 9 Eylül-14 Ekim için tatil edilmişti.

Fakat Johnson’ın kararını, Brexit sürecinde parlamentoyu devre dışı bırakmaya yönelik bir “anayasal darbe” diye nitelendiren muhalefet partileri, mevzuyu yargıya taşımıştı.

Hükümet, muhaliflerin lehine çıkan bir karara itiraz edince mevzu Anayasa Duruşmasının gündemine gelmişti. 17 Eylül’de başlayan davada karar bugün açıklanmış ve Johnson’ın parlamentoyu tatil etme konusunda Kraliçe’ye sunduğu münasebetin yasa dışı olduğu tabir edilerek tatil kararı yok kararında sayılmıştı.

Kararda, “Tatil kararı, yasal bir sebep olmadan parlamentonun yasama organı olarak anayasal vazifesini alanına getirmesini engelleyecek bir tesire sahip olması durumunda yasa dışıdır. Parlamentonun 5 hafta tatil edilmesinin niye gerekli olduğu konusunda duruşmaya münasebet sunulmadı. (Bu durumda) Kararın yasa dışı olduğu sonucuna varmak zorundayız.” tabirlerine yan verilmişti.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Fakat eski Başbakan May’in AB ile vardığı muahede, 3 sefer oylanmasına rağmen parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, muhtemel bir ittifaksız ayrılığı engellemek için evvel 22 Mayıs’a daha sonra da 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiliz Parlamentosu, ittifaksız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson’ı AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir maddeyi kabul etmişti.

Ama şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair bir açıklama yapmayan Johnson, ittifaksız da olsa 31 Ekim’de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.

ÖNLEM UNSURU İHTİLAFI

Johnson, selefi Theresa May’in vardığı Brexit ittifakında mekan alan önlem hususunun kaldırılmasını istiyor.

İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın kesimi olan Kuzey İrlanda arasında fiziki had oluşturulmasının önüne geçen unsurun devletin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki had oluşturulmaması durumunda Kuzey İrlanda’nın, hasebiyle da tüm Birleşik Krallık’ın meçhul bir mühlet AB ile Gümrük Birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

AB ise laf konusu unsurun üyesi İrlanda Cumhuriyeti’nin haklarının garanti altına alınması ve 1998’te imzalanan Güzel Cuma Mutabakatı’nın ihlal edilmemesi açısından gerekli olduğunu belirtiyor.

1998 yılında İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti hükümetleri arasında imzalanan Iyi Cuma Muahedesi, İrlanda adasında 30 yıl süren “düşük yoğunluklu savaşı” sonlandırmıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*