İngiltere Başbakanı Johnson, Merkel ile görüştü

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamaya nazaran, Johnson, Merkel ile telefonda görüşmesi yaptı.

Görüşmede, öncelikle Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı ele alan önderler, İran konusunda ortak bir yaklaşıma olan bağlılıklarını ve yerde tansiyonun daha da artmamasının değerini vurguladı.

Önderler, Brexit konusunda ise Johnson, İngiltere ve AB’nin, İngiltere Parlamentosu’nun destekleyebileceği ve önlem hususunu içermeyen bir mutabakata varma gayretlerini hızlandırmaya karar verdi ve “31 Ekim’deki Brexit öncesi bunu gerçekleştirmek için kuvvet ve kararlılıkla çalışacağız.” sözlerini kullandı.

Johnson ve Merkel, Brexit konusunu New York‘ta yapılacak BM Umumî Konseyinde daha ayrıntılı görüşme konusunda da mutabık kaldı.

SAUDİ ARAMCO PETROL TESİSLERİNE HÜCUM

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’ya ilişkin 2 fabrikaya cumartesi günü mahallî saatle 04.00’te silahlı kişisiz hava aracıyla (SİHA) akın düzenlenmesi sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı.

Ölen ya da yaralananın olmadığı SİHA hücumuyla ilgili rastgele bir taraf suçlanmazken, Husiler yaptıkları yazılı açıklamada, saldırıyı 10 drone ile kendilerinin düzenlediklerini ima etmişti.

Yemen’deki İran destekli Husiler, son devirlerde çoklukla Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA‘larla memleketin kimi ortamlarını amaç alıyor.

Uzun vadedir siyasi istikrarsızlığın karar sürdüğü Yemen’de, Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

TARTIŞMALI HUSUS

Johnson, selefi Theresa May’in vardığı Brexit ittifakında taraf alan önlem unsurunun kaldırılmasını istiyor.

İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın modülü olan Kuzey İrlanda arasında fiziki hudut oluşturulmasının önüne geçen unsurun devletin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki had oluşturulmaması durumunda Kuzey İrlanda’nın, dolaysıyla da tüm Birleşik Krallık’ın meçhul bir mühlet AB ile Gümrük Birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

AB ise, laf konusu unsurun üyesi İrlanda Cumhuriyeti’nin haklarının garanti altına alınması ve 1998’te imzalanan Güzel Cuma Ittifakı’nın ihlal edilmemesi açısından gerekli olduğunu belirtiyor.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Ama eski Başbakan May’in AB ile vardığı ittifak, 3 sefer oylanmasına rağmen parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, mümkün bir ittifaksız ayrılığı engellemek için evvel 22 Mayıs’a daha sonra da 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiliz Parlamentosu, ittifaksız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson’ı AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir maddeyi kabul etmişti.

Lakin şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair bir açıklama yapmayan Johnson, ittifaksız da olsa 31 Ekim’de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*