İngiltere Başbakanı Johnson reaksiyonlar üzerine kürsüye çıkmadı

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Lüksemburg’daki görüşmelerinin akabinde ikili olması gereken basın toplantısını tek başına yaptı.

Lüksemburglu mevkidaşı ile açık havada düzenlenen basın içtimasına katılması beklenen Johnson’ın, Brexit tersi göstericilerin yüksek sesli protestoları nedeniyle bundan vazgeçtiği belirtildi.

Kameraların önüne tek başına çıkan Bettel, Johnson’ın boş kürsüsünü göstererek gülümsedi ve kendisine teşekkür etti.

Johnson’a “(Brexit’e ilişkin) Çok şey duyuyorum gelgelelim okuduğum pek bir şey yok.” dediğini belirten Bettel, birlikten ayrılmayı İngiltere’nin seçtiğini, bu nedenle Londra’nın 2016’daki referandumun sonuçlarından ötürü AB’yi suçlamaması gerektiğini söz etti.

Bettel, İngiltere’nin AB’den 31 Ekim’den daha geç bir tarihte ayrılmasını istek etmediklerini, zira Avrupa vatandaşlarının artık “netlik” istediğini kaydetti.

Bettel, Brexit’e ait mevcut durumu ise “kabus” olarak nitelendirdi.

İngiltere’nin birlikten ayrılma tarihi yaklaşırken, Avrupa Birliği (AB) Encümeni Lideri Jean-Claude Juncker ile Johnson birinci sefer bugün Lüksemburg’ta yüz yüze görüşmüştü.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Lakin eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı mutabakat, 3 sefer oylanmasına rağmen parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, mümkün bir ittifaksız ayrılığı engellemek için evvel 22 Mayıs’a, daha sonra da 31 Ekim’e ertelenmişti.

İngiliz Parlamentosu, ittifaksız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson’ı AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan maddeyi kabul etmişti.

Ama şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair açıklama yapmayan Johnson, ittifaksız da olsa 31 Ekim’de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*