İngiltere’de muhalefetten erken seçim teklifine destek yok

Muhalefetteki Emekçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, İskoç Ulusal Partisi (SNP) ve içtimaî demokrat Galler Partisi Plaid Cymru tarafından yapılan ortak açıklamada, Başbakan Johnson’ın sunduğu erken seçim teklifine ait pazartesi yine yapılacak oylamada karşı yada çekimser oy verecekleri belirtildi.

Açıklamada, ekimde yapılacak AB Doruğu’ndan evvel rastgele bir erken seçim teklifine onay verilmeyeceği vurgulandı.

SNP Milletvekili Ian Blackford ise İngiliz yayın kurumu BBC’ye yaptığı açıklamada, İngiltere’nin AB’den ittifaksız biçimde ayrılmayacağından emin olmak istediklerini söyledi.

Avam Kamarası Önderi Jacob Rees-Mogg, hükümetin daha evvel yapılan oylamada gerekli çoğunluğun desteğini alamayan erken seçim teklifini pazartesi günü yine parlamentoya sunacağını açıklamıştı.

Hükümetin çarşamba günü parlamentoda oylanan teklifi, 15 Ekim’de erken umumi seçime gidilmesini öngörüyordu.

Avam Kamarası’nda yapılan oylamada, teklif 65 “hayır” oyuna karşı 298 “evet” oyu almış fakat 650 üyeli parlamentodan geçmesi için gereken 3’te 2’lik çoğunluğa erişememişti.

Muhalefet partileri ise, erken seçime desteği, ittifaksız Brexit’i önleyecek tasarının yasalaşması koşuluna bağlamıştı.

ITTIFAKSIZ BREXIT’İ ÖNLEYECEK TASARI

Avam Kamarası’ndan çarşamba günü onay alan, ittifaksız Brexit’i önlemeye dönük tasarının parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası’nda görüşülmesine başlandı. Tasarının, Lordların onayını almasının akabinde pazartesi günü yasalaşması bekleniyor.

Tasarıya nazaran İngiliz hükümeti, 19 Ekim’e kadar AB ile bir Brexit itilafı sağlayamazsa yahut ittifaksız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB’den Brexit için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak.

Tasarıya nazaran AB’nin farklı bir tarih teklif etmesi durumunda da bunu kabul yahut ret salahiyeti İngiliz hükümetinde değil, parlamentosunda olacak.

Tasarının pazartesi günü yasalaşması ve yürürlüğe girmesi durumunda muhalefet partilerinin, hükümetin erken seçim teklifine destek verme mümkünlüğü bulunuyor. Gelgelelim muhalefet, seçim tarihi için kasım ayını işaret ediyor.

JOHNSON 3 GÜNDE 23 MİLLETVEKİLİ KAYBETTİ

Başbakan Boris Johnson milletvekillerinin Brexit sürecine müdahil olmasını engellemek için geçen hafta 9 Eylül – 14 Ekim’de parlamentoyu tatil etme kararı almıştı.

Bunun üzerine çabalarını hızlandıran muhalefet partileri, iktidar partisindeki 21 muhalif milletvekilinin de desteğiyle evvelki parlamento gündemini belirleme salahiyetini hükümetten kendi ellerine almıştı.

Daha evvel bir milletvekilinin Muhafazakar Partiden Liberal Demokrat Partiye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu kaybeden Boris Johnson, muhalefetle hareket eden 21 milletvekilini de partisinin parlamento kümesinden ihraç etmişti.

Johnson’ın böylelikle kaybettiği 22 milletvekiline dün hem kabineden hem de milletvekilliğinden istifa eden kardeşi Jo Johnson da katılmıştı.

BREXİT SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Johnson, 31 Ekim’de mutabakat olsun yahut olmasın İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit ittifakı parlamentoda 3 defa reddedilmişti.

Johnson, May’in istifa kararı almasının akabinde Muhafazakar Partinin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık hizmetine seçilmişti.

İngiliz Parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken ittifaksız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*