İran’dan Netanyahu’nun “ilhak” vaadine reaksiyon

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu’nun ‪17 Eylül’de yapılması planlanan umum seçimleri kazandığı takdirde Garp Şeria’daki Ürdün Vadisi ile yasa dışı yerleşim ünitelerini ilhak edeceğine ait açıklamalarını kıymetlendirdi.

İran’ın yapılan açıklamayı kınadığını aktaran Musevi, kimi Arap memleketlerini Netanyahu ile müttefik olmakla suçladı ve bunun siyasetlerini pratiği için İsrail’e fırsat tanıdığını savundu.

Musevi, “Netanyahu’nun oy alabilmek ve iktidarda kalabilmek ismine bir gün İran’a suçlamalar yönelttiği başka gün ise Filistin’in kalan kısımlarını ilhak etme vaadinde bulunduğuna” işaret etti.

Bakanlık Sözcüsü başkaca İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) 15 Eylül Pazar günü yapılması beklenen harika toplantısıyla ilgili “ülkesinin, İsrail’in Filistin’deki tecavüz ve yayılmacılığının önlenmesi için İslam memleketleri topluluğu tarafından atılacak her türlü adımı destekleyeceğini” tabir etti.

NETANYAHU’DAN İLHAK VAADİ

Netanyahu, 17 Eylül’de yapılacak erken seçim öncesi düzenlediği basın içtimasında, tekrar seçilmesi halinde “kısa mühlet içinde” Garp Şeria’da mekan alan Ürdün Vadisi’nin ABD idaresiyle koordineli halde “İsrail’e ilhak edeceğini” açıklamıştı.

Netanyahu, 9 Nisan’daki umumi seçimler öncesi seçimi kazanıp koalisyon hükümetini kurması halinde tekrar tıpkı vaatte bulunmuştu.

ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da İsrail’in Garp Şeria’nın kimi kısımlarını ilhak etmeye “hakkı olduğunu” argüman ederek, Netanyahu’ya destek vermişti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Garp Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor ve buralarda 400 binden ziyade Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Milletlerarası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*