İspanya’da şiddetli yağış 3 günde 6 can aldı

Valensiya, Murcia ve Endülüs kesimlerinde tesirli olan şiddetli yağış, Albacete ve Alicante’de 2’şer, Almeria ve Granada’da ise 1’er kişinin irtihaline neden oldu.

Yetkililer, son 100 yılın en çokça yağışının görüldüğü memleketin şark ve güney yerlerinde yaşayan 4 binden ziyade kişinin bulundukları yanlardan tahliye edildiğini duyurdu.

Yağışların tesiriyle Valensiya ve Murcia’da 70’den ziyade kara yolunun hala trafiğe örtülü olduğu, sivil yardım ekiplerinin 4 bin 53 alana müdahale etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Kurtarma çalışmalarına 1171 askerin de katıldığı, ayrıyeten helikopterler ve kişisiz hava araçları ile havadan destek verildiği bildirildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska ve Bayındırlık Bakanı Jose Luis Abalos ile yağıştan en çok etkilenen ortamları ziyaret etti.

Sanchez, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağıştan en ziyade zarar gören konumların “felaket bölgesi” ilan edilmesi için çalışma başlattıklarını söyleyerek, kesim halkına yardım kelamı verdi.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*