“İsrail, Trump ve ekibini dinledi” tezi

Politico gazetesi, İsrail’in son iki yıldır Beyaz Saray ve Washington’daki kritik kurumların muhitine yerleştirdiği istihbarat cihazlarıyla ABD Lideri Donald Trump ve ekibinin dinlediğini ileri sürdü.

Amerikan Politico gazetesinin üç eski yetkiliye dayandırdığı haberinde, başşehir Washington’da tespit edilen ve piyasada StingRay olarak da bilinen cihazların, muhitteki cep telefonlarının kime ilişkin olduğunu tespit ettiği ve bu telefonlardan yapılan arama kayıtlarını topladığı tabir edildi.

Haberde, laf konusu cihazların, ABD Lideri Donald Trump ve üst seviye ekibinin telefonlarını dinlemek maksadıyla konulduğu ileri sürüldü.

TRUMP INANÇLI OLMAYAN TELEFONLARLA KONUŞTU

Trump idaresinin bu mevzuda İsrail’e rastgele bir reaksiyon vermediğine dikkati çekilen haberde, Trump’ın Beyaz Saray güvenlik protokollerine uymayarak arkadaşları ve sırdaşları ile güvenlikli olmayan cep telefonları ile konuştuğu argüman edildi.

BULUNAN CİHAZLARDA İSRAİL İZİ

Haberde, 2018’de İç Güvenlik Bakanlığının yaptığı kimi testlerde laf konusu cihazların bir kısmının tespit edildiği ileri sürüldü.

Politico’ya konuşan eski bir üst seviye istihbarat yetkilisi, Birleşik Soruşturma Bürosunun (FBI), tespit edilen cihazlar üzerinde yaptığı incelemede İsrailli ajanların izine rastladığını açıkladı.

Yetkili, “Bundan İsrail’in sorumlu olduğu epey açıktı.” tabirlerini kullandı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*