İtalya’dan göçmenleri kabul etmeyen memleketlere ceza önerisi

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, sistemsiz göçle devletine gelen göçmenlerin başka Avrupa Birliği (AB) üyesi devletlere dağıtımı konusunda, yardımı reddeden devletlere mali cezalar uygulanmasını önerdi.

Yeni kurduğu koalisyon hükümetiyle parlamentoda güvenoyu alma sürecini dün tamamlayan Başbakan Conte, yeni devirdeki birinci dış gezisini Brüksel’e yaptı.

Brüksel’de AB’nin yeni başkanları ve hizmeti devretmeye hazırlanan mevcut önderleriyle başka munfasıl görüştü.

Conte, mevcut AB Kurulu Yöneticisi Donald Tusk ile görüşmesinin akabinde İtalyan basınına değerlendirmelerde bulunarak, devletinin de başını ağrıtan sistemsiz göç konusunda dikkati çeken bir çıkış yaptı.

Sistemsiz göçmenlerin üye devletler arasında dağıtımına katılmayan devletlerin mali açıdan cezalandırılmasını gündeme getiren Conte, “(Göç konusunda) Muvakkat de olsa üzerinde bir muahede ihtimali var. İtalya’ya emanet edilen bu acil durumun yönetiminden bir an evvel çıkmalıyız. İtalya muvakkat de olsa bu mekanizmayla paylaşmayı istiyor. Göçmenlerin Avrupa seviyesindeki dağıtımına katılmayanlar, bunu mali açıdan hissedecekler.” sözlerini kullandı.

Conte, AB makamlarıyla görüşmelerinde bütçe yasasının ekonomik büyümeye yük verecek formda düzenlenmesi ve göç konusunu düzenleyen ve birlik üyelerini de bağlayan Dublin Mutabakatı’nın tekrar gözden geçirilmesine yönelik taleplerini de iletti.

Başbakan Conte, İtalya olarak geri dönüşlerin de tekrar düzenlenmesi gerektiğini, bundan da mutlu olmadıklarını söyledi.

Conte, Brüksel’deki temasları kapsamında, AB Komitesinin 1 Kasım’da hizmete başlayacak olan yeni lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Lideri David Sassoli, AB Kurulunun 1 Aralık’ta vazifeye gelecek olan yeni yöneticisi Charles Michel, AB Kurulunun mevcut lideri Donald Tusk ve AB Komitesinin mevcut yöneticisi Jean Claude Juncker ile münferit başka görüştü.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*