Johnson, İngiltere’yi çizgi roman karakteri Hulk’a benzetti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkeyi ne kadar kızarsa o kadar güçlenen çizgi roman karekteri yeşil dev Hulk üzere Avrupa Birliği‘nin (AB) kelepçelerinden kurtulacağını söyledi.

Johnson, The Mail gazetesine yaptığı açıklamada, İngiltere’nin kızdığında motamot yeşil dev Hulk’a dönüşen Dr. Robert Bruce Banner karakterine benzediğini belirtti.

AB’den ayrılacaklarına işaret eden Johnson, “Banner, kelepçelenmiş olabilir fakat tahrik edildiğinde bu kelepçeleri kırıp atar. Hulk, kelepçeler ne kadar sıkı olursa olsun her devir bunlardan kurtuldu. Bu durum, bu memleket için de muteber. 31 Ekim’de (AB’den) çıkacağız” sözünü kullandı.

“Hulk ne kadar kızarsa o kadar güçleniyor” diyen Johnson, AB başkanları arasında İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasında hudut oluşturulmamasını öngören önlem hususundan vazgeçme eğilimi olduğunu sav etti.

TARTIŞMALI HUSUS

Johnson, selefi Theresa May’in vardığı Brexit muahedesinde mekan alan önlem unsurunun kaldırılmasını istiyor.

İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın kesimi olan Kuzey İrlanda arasında fiziki had oluşturulmasının önüne geçen unsurun devletin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki had oluşturulmaması durumunda Kuzey İrlanda’nın, münasebetiyle da tüm Birleşik Krallık’ın belgisiz bir müddet AB ile Gümrük Birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

AB ise, kelam konusu hususun üyesi İrlanda Cumhuriyeti’nin haklarının garanti altına alınması ve 1998’te imzalanan Iyi Cuma Ittifakı’nın ihlal edilmemesi açısından gerekli olduğunu belirtiyor.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Gelgelelim eski Başbakan May’in AB ile vardığı ittifak, 3 sefer oylanmasına rağmen parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, mümkün bir ittifaksız ayrılığı engellemek için evvel 22 Mayıs’a daha sonra da 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiliz Parlamentosu, ittifaksız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson’ı AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir maddeyi kabul etmişti.

Fakat şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair bir açıklama yapmayan Johnson, ittifaksız da olsa 31 Ekim’de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.

İNGİLTERE’DE BREXİT ÇIKMAZI

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*