Johnson’dan muhalefete ‘güvensizlik oylaması’ daveti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, muhalefetin “cesareti varsa” hükümeti hakkında güvensizlik oylaması önergesi verebileceğini söyledi.

Johnson, Anayasa Duruşmasının kararı sonrası yine açılan parlamentoda konuştu.

Parlamentonun tatil edilmesi kararını hukuka alışılmamış bulan duruşmaya katılmadığını belirten Johnson, kendisini eleştiren muhalefete de adeta meydan okudu.

“(Muhalefetin) Hükümet hakkında güvensizlik oylaması önergesi vermesi için bugünkü parlamento oturumları bitene kadar mühleti var. Bunu yapacak cüretleri var mı?” diyen Johnson, verilmesi durumunda önergenin yarın görüşülebileceğini söz etti.

Johnson, Brexit’in gerçekleştirilmesi gerektiğini savunarak, muhalefetteki Personel Partisi’nin “bir fantezi yerküresinde yaşadığını”, halkın 2. bir referandum istemediğini söyledi.

Başbakan Johnson, Avrupa Birliği (AB) ile müzakereler şiddetli geçse de ilerleme kaydettiklerini öne sürdü.

Personel Partisi Önderi Jeremy Corbyn ise duruşmanın, Başbakan’ın parlamentoyu tatil ederek kanunları çiğnediğini ortaya koyduğunu belirtti.

Başbakanı “onurlu bir şey yaparak” istifa etmeye çağıran Corbyn, Johnson’ın AB ile müzakereler konusunda ise neredeyse hiç uğraş göstermediğini savundu.

BREXIT SÜRECİ

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Lakin eski Başbakan May’in AB ile vardığı itilaf, 3 defa oylanmasına rağmen parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, muhtemel bir ittifaksız ayrılığı engellemek için evvel 22 Mayıs’a daha sonra da 31 Ekim’e ertelenmişti.

May’in istifası sonrası hizmete gelen Johnson, hükümet programını hazırlayabilmek gerekçesiyle parlamentoyu tatil etme talebini Kraliçe 2. Elizabeth’e sunmuş, Kraliçe’nin onayıyla parlamento 9 Eylül-14 Ekim için tatil edilmişti.

Lakin Johnson’ın kararını, Brexit sürecinde parlamentoyu devre dışı bırakmaya yönelik bir “anayasal darbe” diye nitelendiren muhalefet partileri, mevzuyu yargıya taşımıştı.

Anayasa Duruşmasında görülen davada karar, dün açıklanmış ve Johnson’ın parlamentoyu tatil etme konusunda Kraliçe’ye sunduğu münasebetin yasa dışı olduğu tabir edilerek tatil kararı yok kararında sayılmıştı. Bunun üzerine parlamentonun bugün açılmasına karar verilmişti.

Tatil öncesi İngiliz Parlamentosu, ittifaksız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson’ı AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir maddeyi kabul etmişti.

Gelgelelim şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair bir açıklama yapmayan Johnson, ittifaksız da olsa 31 Ekim’de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.

ÖNLEM UNSURU İHTİLAFI

Johnson, selefi Theresa May’in vardığı Brexit muahedesinde nokta alan önlem unsurunun kaldırılmasını istiyor.

İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın modülü olan Kuzey İrlanda arasında fiziki had oluşturulmasının önüne geçen hususun devletin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki had oluşturulmaması durumunda Kuzey İrlanda’nın, münasebetiyle da tüm Birleşik Krallık’ın müphem bir vade AB ile Gümrük Birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

AB ise laf konusu unsurun, üyesi İrlanda Cumhuriyeti’nin haklarının garanti altına alınması ve 1998’te imzalanan Güzel Cuma Ittifakı’nın ihlal edilmemesi açısından gerekli olduğunu belirtiyor.

İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti hükümetleri arasında 1998’de imzalanan Güzel Cuma Itilafı, İrlanda adasında 30 yıl süren “düşük yoğunluklu savaşı” sonlandırmıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*