Kahramanmaraş’taki darbe teşebbüsü davasında karar

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında Kahramanmaraş’ta yaşanan hareketlere ait 25 sanığın yargılandığı davada, periyodun Elbistan Kaza Jandarma Kumandanı Ferhat Karaderi’ye müebbet mahpus cezası verildi. 

Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Duruşmasında görülen ve gece geç saatlere kadar devam eden duruşmaya, devrin Elbistan Kaza Jandarma Kumandanı tutuklu sanık Ferhat Karaderi ile tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Akşam saatlerinde verilen aranın akabinde sanıklar ile avukatları savunmalarını tamamladı. Daha sonra ise duruşma heyeti yaklaşık 2 saat süren müzakere sonucu kararını açıkladı.

Ferhat Karaderi’yi “Anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs” cürmünden müebbet mahpus cezasına çarptıran heyet, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Heyet, sanıklar Celal Bayar, Şakir Korkmaz ve Uğur Yavuz Çelik’i de “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 7 yıl 6’şar ay mahpus cezasına çarptırdı. 

Sanıklar Abdurrahman Yılmaz, Adem Yüksel ve Mahmut Al’a da “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından, faal pişmanlık kapsamında verdiği malumatlar nedeniyle indirim uygulayarak 2 yıl 6’şar ay mahpus cezası veren duruşma heyeti, sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verdi. 

Heyet, 18 sanığın ise delil zayıflığından beraatine hükmetti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*