Kanada seçime gidiyor

Kanada’da 21 Ekim Pazartesi günü yapılacak umum seçimlerde, Birleşik Parlamento’nun 338 üyesi belirlenecek.  

Kanada’da 43. kere gerçekleştirilecek birleşik seçimlerde, memleket umumunda kurulacak sandıklarda yaklaşık 26 milyon seçmen oy kullanacak.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, mahallî saatle bugün sabah 10.00’da Kanada Umumi Valisi Julie Payette’yi ziyaret ederek, Birleşik Parlamento’yu feshetmesini isteyecek. Trudeau’nun bu ziyaretinin akabinde memleket genelindeki seçim kampanyası da resmen başlamış olacak.

Kanada Birleşik Umumi Seçimlerine, Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti, Jagmeet Singh liderliğindeki Yeni Demokrat Parti, Elizabeth May liderliğindeki Yeşiller, Yves-François Blanchet Quebec Bloğu, Maxime Bernier liderliğindeki Kişilerin Partisi ve bağımsızlar katılıyor.

Son olarak 2015 yılında yapılan birleşik umum seçimlerde, 184 milletvekili ile tek başına iktidarı yakalayan Liberal Parti Önderi Justin Trudeau, SNC-Lavalin Skandalı nedeniyle dertli bir kampanya devrine giriyor. Birleşik etik kurallarını çiğnediğini itiraf eden Başbakan Trudeau, bunu binlerce insanın işini kaybetmesini önlemek için yaptığını açıklamış, lakin kamuoyunu gereğince tatmin edememişti.

Kanada’daki kamuoyu yoklamalarında Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti ile iktidardaki Liberal Parti’nin arasında az bir fark bulunuyor. Ülkede bir siyasi partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 21 Ekim Pazartesi günü yapılacak ve parlamentodaki 338 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde, en az 170 sandalyeye sahip olması gerekiyor. 

Kanada’da 2015 yılı seçimlerinde 25 milyon 939 bin 742 seçmenin yüzde 68,3’ü sandık başına giderken, bu yılki seçimlere iştirakin daha yüksek olması bekleniyor. Memleket tarihinde en yüksek iştirak, yüzde 79,4 ile 1958 yılında yapılan seçimlerde gerçekleşmişti. 

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*