Maas: AB Türkiye’ye yükümlülüklerini mahalline getirecek

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanlığı’nda Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Nikola Dimitrov ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın içtimasında, Avrupa’ya ulaşan mülteci sayılarının artmasını tasayla izlediklerini belirtti.

Bu hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü belirterek, “Burada AB’nin, AB-Türkiye mutabakatı bağlamındaki kendi yükümlülüklerini tarafına getireceğine işaret ettim.” dedi. Maas, Türkiye’nin de kendi yükümlülüklerini mekanına getireceğinden hareket ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu ile yapıcı bir görüşme yaptığını aktaran Maas, mültecilerle ilgili durumun adım adım olağanlaşacağını varsaydıklarını kaydetti.

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

Libya’daki gelişmelerle ile ilgili değerlendirmede bulunan Maas, Birleşmiş Milletler (BM) Umumi Sekreterinin Libya Hususî Temsilcisi Gassan Salame’nin çalışmalarını ve onun 3 unsurluk planını desteklediğini söyledi.

Bu planın siyasi sürecin başlatılması için uygun bir başlangıç noktası olduğuna işaret eden Maas, Libya’da kalıcı barışa ulaşmak için bunun ön koşul olduğunu belirtti.

Almanya’nın Libya konusunda bir istişare süreci başlatmak istediğini ve bu sürecin bir konferansın yapılmasına gerçek gidebileceğini tabir eden Maas, “Bunun (konferansın) yapılması için daha yapılacak çok iş var gelgelelim koşulları oluşturmak için çalışmaya başladık.” değerlendirmesinde bulundu.

HONG KONGLU AKTİVİST WONG İLE BULUŞMASI 

Maas, Hong Konglu aktivist Joshua Wong ile görüşme yaptıktan sonra Çin’den gelen reaksiyonun hatırlatılması üzerine de “Şansölye Pekin’e gittiği hengam insan hakları avukatlarıyla, aktivistlerle bir araya geliyor. Pekin’de olduğumda ben de buluşuyorum. Berlin’de olduğumda da tıpkı şeyi yapıyorum. Gelecekte bu hususta değişiklik olmayacak.” dedi.

Hong Kong’da şov yapanların fikirlerini sokakta da tabir etmelerinden yana olduklarını mütemadi lisana getirdiğini aktaran Maas, Almanya’nın Çin’in bir devlet iki sistem siyasetine ait temel tavrının değişmediğini, bu bağlamda Çin’in bu siyaseti çerçevesinde Hong Kong’un haklarını desteklediklerini kaydetti.

Çin, Maas’ın Joshua Wong ile Berlin’de buluşmasının akabinde Almanya’yı sert formda eleştirmişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*