NATO Umum Sekreteri Stoltenberg “güvenli bölge”yi NTV’ye değenlendirdi

NATO Umumî Sekreteri Jens Stoltenberg Brüksel’de NATO Karargahı’nda düzenlenen 11 Eylül’ü anma merasiminde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

NTV’nin sorularına da karşılık veren NATO Umumî Sekreteri Stoltenberg Türkiye’nin DAEŞ’le savaş kilit ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti.

Stoltenberg, “Türkiye, Irak ve Suriye’de DAEŞ’le savaşta kilit değere sahip. Türkiye, Irak ve Suriye’ye komşu. Türkiye’nin iştiraki ve ekleri olmadan DAEŞ’le uğraştaki kazanımları sağlamak çok daha sıkıntı olurdu. NATO, Suriye’de meydanda değil lakin iki NATO müttefiği ABD ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde koordineli hareket etmesinden ve birlikte çalışmanın yollarını bulmalarından büyük memnuniyet duyuyor” dedi.

Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda konuştuklarını ve Afganistan’ı ele aldıklarını da belirtti.

NATO Umumî Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye terörizmle savaş çok kıymetli bir müttefik. Zira Türkiye, Afganistan’da yıllardır lider devletlerden biri. Çavuşoğlu ile telefonda görüştük. Afganistan’da izleyeceğimiz yolu ele aldık. Türkiye, Afganistan’da önder memleketlerden biri. Havaalanın sorumluluğu onlarda” halinde konuştu.

NATO Umumî Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin NATO eğitim programına desteğini sürdüreceği istikametinde garanti verdiğini belirtti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*