Netanyahu: Trump İran’a baskıyı azaltmaz

Netanyahu, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmek üzere Soçi’ye hareketinden evvel Tel Aviv’deki havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Washington’un İran’a yönelik yaptırımları yumuşatabileceği savlarının gündeme geldiği bir süreçte Netanyahu, İran’a yönelik basınçların devam etmesi konusunda “sürekli” Trump ve idaresiyle muhabere halinde olduklarını belirtti.

Netanyahu, “Başkan Trump’ın, İran idaresinden nükleer silahlara sahip olma arayışı ve kesimdeki saldırganlığına yönelik davranışlarında değişikliğe gitmesini talep eden siyasetine devam edeceğinden eminim” diye konuştu.

ABD basınında nokta alan haberde Trump’ın, Fransa’nın İran’ı nükleer muahedede tutmak için sunduğu Avrupa’dan Tahran’a 15 milyar dolar kredi teklifine sıcak baktığı sav edilmişti.

Trump, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “İran’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme konusunda bir meselem yok” sözünü kullanmış, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Trump’ın hiçbir ön kural olmadan Ruhani ile görüşmeye hazır olduğunu söylemişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*