Nijerya’da Boko Haram ataklarında en az 22 bin kişi kayboldu

Memleketler arası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Yöneticisi Peter Maurer, Nijerya’da 5 gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu.

Maurer, temaslarının akabinde yaptığı yazılı açıklamada, devletin kuzeydoğusunda terör örgütü Boko Haram’ın saldırları nedeniyle en az 22 bin kişinin kayıp olduğunu belirtti.

Kaybolanların yüzde 60’ını, şimdi reşit olmayan evlatların oluşturduğuna işaret eden Maurer, “Her ebeveynin en beğenilmeyen kabusu, evlatlarının nerede olduğunu bilmemektedir. Maatteessüf bu durum, buradaki binlerce ebeveyn için daima arayışın acısını hissettiren trajik bir gerçekliktir.” sözünü kullandı.

Maurer, kaybolanların ailelerine kavuşmak için hükümetin çalışma başlatması gerektiğini kaydederek, “İnsanlar sevdiklerinin kaderini bilme hakkına sahip ve en değerlisi kişilerin ailelerinden ayrılmasını önlemek için daha ziyade şey yapılması gerekiyor.” tabirini kullandı.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram’ın 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet aksiyonlarında 20 binden ziyade kişi öldü.

Örgüt, 2015’ten bu yana memleketin had komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de hücumlar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki ataklarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Eski Boko Haram sözcüsü Ebu Musab el Barnawi’nin 2016’da örgütün yeni önderi olarak belirlenmesi, 2009’dan bu yana başkan olan Ebubekir Şekau ile Ebubekir Barnawi arasında örgüt içinde tartışmalara ve bölünmeye neden olmuştu.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*