Pansiyonlu mektep masraflarına ‘e-Ambar’ ile anlık takip

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), pansiyonlu mekteplerin yemek ve öbür kalemlerdeki masraflarının şeffaf biçimde takip edilebilmesine imkan tanıyan “e-Ambar” tatbikini hayata geçirdi.

Bakanlık, pansiyonlu mekteplerin masraflarını ve bütçe süreçlerini daha şeffaf hale getirmek gayesiyle yeni bir pratik kullanmaya başladı.

Pratikle pansiyonlu mekteplerdeki beslenme hizmetlerinde, azık temini ve arilik gereçlerinin tasarrufunda süreçlerin azaltılması, maliyet ve tüketimin elektronik ortamda takibinin sağlanması amaçlanıyor.

Pilot pratiği Ankara’da başlatılan “e-Ambar”ın, ilerleyen süreçte Türkiye genelindeki tüm pansiyonlu mekteplere yaygınlaştırılması hedefleniyor.

MASRAFLARA TEK TUŞLA ANLIK TAKİP

2023 Eğitim Vizyonu’nda belirtilen gayeler doğrultusunda, Bakanlığa bağlı mektep pansiyonlarında hizmet kalitesinin yükseltilmesi, pansiyon idaresinin dataya dayalı olarak yapılabilmesi maksadıyla hazırlanan pratikle daha evvel manuel olarak anlaşılan bir standardı bulunmayan günlük ve aylık yemek girdileri, ambara alınan ve çıkarılan materyallerin takibi “tek tuşla” yapılabilecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden Ankara’daki pansiyonlu mekteplerin erişimine açılan e-ambar tatbikiyle pansiyonlu mekteplerde alınan materyallerin günlük, haftalık ve aylık maliyetlerinin yanı sıra tüketim durumları da anlık olarak takip edilebilecek.

Sistemle pansiyonlarda tatbik birliğinin sağlanması, hizmet kalitesinin artırılması sağlanacak.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*