Papa Franciscus’dan İngiltere’ye, Chagos Takımadaları’nı iade daveti

Papa Franciscus, aralarında Mauritius’un olduğu 3 Afrika devletine yaptığı ziyaretin akabinde uçakta gazetecilerin bahse ait sorusuna cevap verdi.

Eski sömürgeci devlet İngiltere’nin, BM’nin ve Memleketler arası Adalet Divanı’nın hakemliğine değer göstermesi gerektiğini belirten Papa Franciscus, umumî şura kararı kapsamında Chagos Takımadaları’nı Mauritius Cumhuriyeti’ne teslim etmesi gerektiğini kaydetti.

Papa Franciscus, “Tüm insanlık için adil olan maatteessüf her vakit ceplerimiz için adil olmayabiliyor lakin tekrar de milletlerarası kurumların kararlarına uymak zorundasınız.” sözünü kullandı.

CHAGOS TAKIMADALARI SORUNU

BM Umumi Şurası, bu yıl başında oy çokluğuyla aldığı kararda, Mauritius’un bağımsızlığını kazandığı 1968’den bu yana Chagos Takımadaları’nı denetiminde bulunduran İngiltere’den “sömürge yönetimini” sonlandırması ve nahiyeyi Mauritus’a iade etmesini talep etmişti.

Umumi Kurul’daki oylama, Memleketler arası Adalet Divanı’nın şubatta, İngiltere’nin bağımsızlık sürecinde Chagos Takımadaları’nı Mauritius’tan yasa dışı olarak kopardığı istikametinde görüş bildirmesinin akabinde yapılmıştı.

Chagos Takımadaları’nı “Britanya Hint Okyanusu Toprağı” olarak tanımlayan ve kesimin hiçbir devir Mauritius’a ilişkin olmadığını savunan İngiltere ise takımadaların stratejik kıymetini münasebet göstererek, BM’nin bağlayıcı olmayan kararlarına uymayacağını ilan etmişti.

Orta Çağ’da birinci defa Arap denizciler tarafından keşfedilen Mauritius ve etrafındaki takımadalara birinci defa 16. yüzyıl başında Portekizliler liman ve üsler kurmuştu. 17. yüzyılda Hollandalıların, 18. yüzyılda Fransızların, 19. ve 20. yüzyıllarda ise İngiltere’nin sömürgesi olan Mauritius, 1968’de bağımsızlığını kazanmıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*