Peru 26 Ocak’ta sandık başında

Hükümetin tüm davetlerine karşın Anayasa Duruşması üyelerinin seçilmesiyle ilgili değişiklik için güvenoyu vermek konumuna, şeffaflık tartışmalarına neden olan bir süreçle Anayasa Duruşmasına yeni üye belirleyen Kongrenin, Vizcarra tarafından feshedilmesine ait karar, Peru resmi gazetesi El Peruano’da yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Peruluların yeni Kongre üyelerini belirlemek için 26 Ocak’ta sandığa gideceği vurgulanan kararda, hükümetin geçersiz hale geldiği ve Adalet Bakanı Vicente Zeballos’un Başbakan olarak atandığı duyuruldu.

Kongrenin bir evvelki Başbakan Fernando Zavala Lombardi’ye 15 Eylül 2017’de, son hükümetin Başbakanı Salvador del Solar’a ise dört gün evvel; 27 Eylül’de güvenoyu vermediği hatırlatılan kararda, del Solar’ın dünkü tartışmalı oturuma girmesinin engellenmeye çalışıldığı vurgulandı.

Bu karara nazaran 26 Ocak’ta seçilecek milletvekilleri 28 Temmuz 2021 yılına kadar vazifede bulunacak. Yeni milletvekilleri gelene kadar, lağvedilen 130 sandalyeli Kongre’nin faaliyetlerini mevcut milletvekilleri arasından belirlenen 27 kişilik Daimi Encümen yürütecek.

Mevcut milletvekillerinin seçimlere katılıp katılamayacağını, memleketteki anayasal seçim otoriteleri belirleyecek.

ARAOZ’A MAHPUS RİSKİ

Vizcarra’nın dün Kongreyi dağıtmasının akabinde “Devlet Liderini muvakkat müddetliğine vazifeden uzaklaştırma” kararı alınmış ve Devlet Yönetici Yardımcısı Mercedes Araoz, “Geçici Devlet Başkanı” olarak atanmıştı.

Peru basınındaki haberlere nazaran, halktan ve devlet erklerinden destek bulamayan Araoz’un, “Geçici Devlet Başkanı” rolünde ısrar etmesi durumunda, “yetki gasbı” suçlamasıyla 6 yıl mahpusla yargılanma ihtimali bulunuyor. Araoz’un koşut bir hükümet ataması durumunda, bu hükümetin üyelerinin de tıpkı riskle karşı zıdda kalabileceği belirtildi.

VİZCARRA’YA HALK DESTEĞİ

Kongrenin feshedilmesinin akabinde Peru ordusundan destek alan Vizcarra’ya, Peru halkı da birçok kentte sokaklara çıkarak destek verdi.

Öğrenci öbekleri, akademisyenler ve çalışanların katıldığı destek şovları umumide sakin geçerken başşehir Lima’daki Kongre muhitindeki Perulular, Kongre üyelerine kelamlı ve hengam devir fiziki hücumlarda bulundu.

Peru polisinin güvenlik tedbirleri aldığı Kongre muhitindeki Vizcarra destekçileri, muhalif milletvekili Gilbert Violeta’ya basın mensuplarına mülakat verdiği sırada su attı. Sair muhalif milletvekili Carlos Tubino’ya ise kuka fırlatıldı.

ARAOZ OAS’DEN YARDIM İSTEDİ

Lağvedilmiş Kongrenin Süreksiz Devlet Yöneticisi ilan ettiği Devlet Lider Yardımcısı Araoz, Amerikan Devletleri Örgütünden (OAS) duruma el koymasını ve arabuluculuk yapmasını istedi.

OAS ise taraflardan itidalli olmalarını ve diyalog kurmalarını istedi, ayrıyeten Peru Anayasa Duruşması’na hangi tarafın anayasal davrandığına ait açıklama yapma davetinde bulundu.

PERU’DA NE OLDU?

Peru Devlet Lideri Vizcarra birkaç gün evvel yaptığı konuşmada, hükümetin Anayasa Duruşmasının üyelerinin belirlenme sürecini değiştirmek için sunduğu teklifi kabul etmesi için Kongreye davette bulunmuş, aksi durumda Kongreyi dağıtacağını söylemişti.

Yolsuzluk suçlamasıyla mahpus yatan muhalif önder Keiko Fujimori taraftarı milletvekillerinin çoğunlukta olduğu Kongre ise evvelki gün hükümetin sunduğu bu teklifi oylamak noktasına Kongre Lideri Pedro Olaechea’nın kuzeni Gonzalo Ortiz de Zevallos Olaechea’yı Anayasa Duruşması üyeliğine seçmişti.

Hükümete nazaran “oldukça tartışmalı geçen ve şeffaflığından kuşku edilen” oylama sonrası Vizcarra, Kongre’nin daha evvel iki güvenoyunu reddettiğini de hatırlatarak yasama organını dağıtma kararı almış, Vizcara taraftarları, kararı desteklemek için memleketin birçok kentinde sokağa çıkmış ve başşehir Lima’daki Kongre muhitinde toplanmıştı.

Anayasal kurallar çerçevesinde dağıtılan Kongre ise oturumuna devam ederek Vizcarra’yı süreksiz olarak vazifeden aldığını duyurmuş, Devlet Yönetici Yardımcısı Araoz’u “Geçici Devlet Başkanı” atamıştı.

Araoz bu unvanla yemin etse de Peru ordusu ve ulusal polis teşkilatındaki kumandanlar Vizcarra’yı makamında ziyaret ederek desteklerini göstermişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*