Peru eski Devlet Lideri Toledo’nun bağımsız bırakılmasına ret

San Francisco Birleşik Nahiye Duruşması, Peru hükümetinin talebiyle 16 Temmuz’da ABD’de gözaltına alınan eski Devlet Yöneticisi Toledo’nun kefaletle özgür bırakılma talebini reddederek, memleketine iadeyle ilgili süreç sonuçlanana kadar tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Toledo’nun kaçma riski bulunmadığına ait ehil kanıt sunmadığını söz eden Yargıç Thomas S. Hixson, kararın münasebetinde “Sanığın kaçması halinde bu ABD’nin Peru’ya karşı ikili mutabakatlarından doğan sorumluluklarını mekanına getirmesi bakımından önemli diplomatik zafiyete yıl açabilir.” tabirini kullandı.

Hala Stanford Üniversitesinde misafir talim üyesi olarak vazife yapan ve California eyaletinde kalıcı oturum müsaadesi bulunan Toledo’nun avukatı Graham Archer, kefaletle salıverilme talebinin reddedilmesi üzerine, müvekkilinin akıl sıhhatinin berbata gittiğini münasebet göstererek iade duruşmaları müddetince hane mahpusunda tutulmasını istedi.

Archer, “ABD’nin eski bir devlet liderini, kamuya tehdit oluşturmadığı halde iade duruşmaları müddetince hücre mahpusunda tutması, diplomatik olarak kabul edilmez bir durumdur.” dedi.

Savcılığın itiraz ettiği teklif duruşma tarafından kabul edilmedi.

Peru’da 2001-2006 yıllarında devlet başkanlığı hizmetini yürüten Toledo, iş adamı arkadaşı Josef Maiman aracılığıyla memleketteki bir otoyol girişimi için Odebrecht şirketinden 20 milyon dolar rüşvet almakla suçlanıyor.

Peru’da Şubat 2017’de birinci duruşması görülen davada hakim, savcıların Odebrecht inşaat şirketinden rüşvet aldığı gerekçesiyle Toledo hakkında 18 aya kadar mahpus istemiyle hazırladığı iddianameyi kabul etmişti.

ABD’nin California eyaletinde yaşayan Toledo, hakkındaki suçlamaları reddediyordu.

Peru’da 3 eski devlet yöneticisi daha Peru’da Brezilyalı inşaat firması Odebrecht’ten rüşvet aldıkları gerekçesiyle yargılanıyor.

Odebrect’ten rüşvet almakla suçlanan eski Devlet Yöneticisi Alan Garcia nisan ayında intihar etmişti. Alan Garcia, Peru’da 1985-1990 ile 2006-2011 yıllarında devlet başkanlığı hizmetini yürütmüştü.

2011-2016 yılları arasında devlet başkanlığı yapan Ollanta Humala ve eşi de 9 aydır mahpusta tutulurken, geçen yıl yapılan erken seçimleri kaybederek hizmetten ayrılan evvelki Devlet Lideri Pedro Pablo Kuczynski de konut mahpusunda bulunuyor.

12 MEMLEKETTE RÜŞVET SKANDALI 

Latin Amerika’daki Odebrecht soruşturmaları, şirket başkanlarının ABD’deki davada Adalet Bakanlığı ile yaptıkları uzlaşma kapsamında 10 Latin Amerika ve 2 Afrika devletinde yetkililere rüşvet verdiklerini itiraf etmeleriyle başlamıştı.

Peru, Arjantin, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Kolombiya, Ekvador ve Venezuela makamları, kendi memleketlerinde şirketin faaliyetlerine ait yolsuzluk soruşturmaları açmıştı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*