Ruhani: Yaptırımlar devam ederse müzakerelerin meali yok

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Ruhani ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptıkları telefon görüşmesinde nükleer muahedeyi ve ABD ile müzakereleri ele aldı.

ABD’nin çok cepheli milletlerarası bir mutabakat olan nükleer itilaftan çekilerek sorumluluktan kaçtığını belirten Ruhani, “İran hükümeti, Meclisi ve halkına nazaran yaptırımlar devam ettiği sürece ABD ile müzakerelerin bir manası yoktur.” tabirlerini kullandı.

İran’ın attığı üçüncü adımın Memleketler arası Atom Kuvveti Ajansının (UAEA) gözetiminde ilerleyeceğini ve geri dönüşün de her an için mümkün olduğunu lisana getiren Ruhani, “AB devletleri ile sonuncu bir itilafa varabilirsek nükleer ittifaktaki taahhütlerimize döneriz. İran ve 5+1 memleketleri arasındaki içtima da yalnızca yaptırımlar kalkarsa mümkün olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Macron da yeni muahede için ABD makamları ile yaptığı görüşmeleri aktararak Fransa’nın nükleer mutabakatın uygulanması ve uzlaşı sağlanması için gayret göstermeye devam edeceğini belirtti.

Macron, ayrıyeten itilafın sağlanması için Fransa’nın bundan sonra atacağı adımları ve hazırladığı programı Ruhani’ye anlattı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*