“Rusya-İsrail bağlantıları yeni nitelik kazandı”

Rusya Devlet Yöneticisi Vladimir Putin, güvenlik ve askeri işbirliği konusunda İsrail ile bağların yeni bir nitelik kazandığını söyledi.

Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Soçi’de yaptığı görüşme öncesinde, Rusya ile İsrail arasındaki alakalar konusunda açıklamalarda bulundu.

İki devlet arasında bütün meydanlarda tertipli teması desteklediklerini vurgulayan Putin, geçen yıl ticaret hacminde de değerli ölçüde artış yaşandığını söz etti.

Putin, Netanyahu’ya, “Açıkçası söyleyeyim, bundan korkmuyorum, büyük uğraşlarınız sayesinde güvenlik ve askeri işbirliği mevzularında bağlarımız yeni bir nitelik kazandı. Mahsusen milletlerarası terörizm tehdidinin devam ettiğini göz önünde bulundurarak bunun ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz.” dedi.

Netanyahu’nun Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile detaylı bir görüşme yaptığını hatırlatan Putin, savunma konusunu da birlikte detaylı olarak ele alacaklarını belirtti.

Ayrıyeten Putin, İsrail Cumhurbaşkanının kendisini gelecek yılın başında İsrail’de düzenlenecek Milletlerarası Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma Günü programına davet ettiğini anımsatarak, memnuniyetle bu davete icabet edeceğini lisana getirdi.

İsrail’de 17 Eylül’de umumî seçimler yapılacağını anımsatan Putin, Sovyetler Birliği’nden giderek İsrail’de yaşayan 1,5 milyondan çokça kimseyi kendi kişileri olarak saydığını vurguladı.

Putin, bu yüzden İsrail Parlamentosuna girecek milletvekillerinin kim olacağına ilgisiz olmadıklarını kaydederek, “Parlamentoya girecek milletvekillerinin ikili bağlantılarda elde edilen her şeyi koruyacak ve bizimle birlikte Rus-İsrail münasebetlerini geliştirme yolunda ilerleyebilecek sorumlu siyasetçiler olacağını umuyoruz.” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise Rusya ile İsrail arasında askeri alakaların çok kıymetli olduğunu söyledi.

Netanyahu, “(Putin ile) Aramızdaki şahsî muhabere erlerimiz arasındaki çatışmayı ve sürtüşmeyi önledi. Bunun bütün ortam için çok kıymetli bir istikrar ögesi olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

İki devletin silahlı kuvvetleri arasındaki uzlaşmanın her vakit çok kıymetli olduğuna işaret eden Netanyahu, “Ancak şu anda münhasıran değerli, zira son aylarda İran’ın Suriye topraklarını bize saldırmak için kullanma teşebbüslerinde keskin bir artış olduğunu gördük. Bu tehdidi kabul etmeye hazır değiliz.” sözlerini kullandı.

Başkaca Netanyahu, Rusya ile İsrail arasındaki bağların güçlendirilmesinin karşılıklı çok istikrarlı siyasetin sonucu olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu yıl içinde iki kere daha resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya’yı ziyaret etmişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*